Haberler

Qualcomm Snapdragon 8+ Gen1 Tanıtıldı

İşlemci üreticisi Qualcomm yeni amiral gemisi işlemcisi olan Qualcomm Snapdragon 8+ Gen1 işlemcisini tanıttı. Qualcomm’un yeni işlemcisi güçlendirilmiş performans ve kayda değer güç tasarrufu sunuyor. Bu anlamda Qualcomm 8+ Gen1, bir önceki Qualcomm işlemcisi olan 8 Gen1’in ana sorunları olan aşırı ısınma ve güç tüketimi sorunlarını ortadan kaldırıyor. 

Qualcomm Snapdragon 8+ Gen1 Neler Sunuyor?

Yarı iletken işlemci üreticisi Qualcomm, geçtiğimiz yılın sonlarında yeni amiral gemi işlemcisi olan Snapdragon 8 Gen1’i duyurmuştu. Oldukça güçlü olan Qualcomm’un yeni işlemcisi amiral gemi modellerinde aşırı ısınma ve güç tüketimi sorunlarıyla boğuşmuştu. 

Snapdragon 8 Gen1’in bu sorunlarını çözen Qualcomm yeni işlemcisi olan Snapdragon 8+ Gen1 işlemcisini duyurdu. GPU tarafında yüzde 10 daha yüksek CPU hızına sahip olan işlemci yüzde 30 daha yüksek güç verimliliğine sahip. İşlemcide bulunan Cortex-X2 çekirdeği artık 3.2 GHz’e ulaşabiliyor ve sonunda Snapdragon 870 işlemcisinin 2021 başlarındaki saat hızlarıyla eşdeğer hıza ulaşabiliyor. Hatırlatmak gerekirse Qualcomm 8 Gen 1’de X2 çekirdeği 3.0 GHz’e ulaşabiliyordu. 

Qualcomm diğer iki CPU kümesini de güçlendirdi. İşlemcinin yüksek performansı ve düşük güç tüketiminin yanında yüksek AI motoru gücüne de sahip. İşlemcinin yeni AI çekirdeği yüzde 20 daha yüksek performans sunuyor. İşlemci son olarak kablosuz modem performansı tarafında da iyileştirmeler sunuyor. Genel anlamda yüzde 15 daha yüksek güç verimliliği sunan Snapdragon 8+ Gen 1, bir önceki işlemciye göre 1 saat 30 dakika daha uzun süre video izleme sunuyor. 

Qualcomm Snapdragon 8+ Gen1 Teknik Detayları

UFS 3.1 depolama desteği sunan işlemci, 16 GB’a kadar LPDDR5 RAM desteğine sahip. Ekran sürücüsü tarafında 10 bit işleme ve HDR 10+ desteğine sahip olan işlemci 144 Hz’e kadar QHD+ ya da 60 Hz’de 4K çözünürlük desteği sunuyor. 

İşlemci 200 MP’ye kadar kamera desteği ve 30 FPS’de 8K video desteği ile 120 FPS’de 4K video desteği sunuyor. Özel bir bokeh motoruna sahip olan işlemci HLG, HDR10+ ve Dolby Vision formatlarını da destekliyor. Son olarak Snapdragon 8+ Gen 1, 2022 yılının üçüncü çeyreğinde satışa sunulması bekliyor. İşlemcinin Temmuz – Eylül arasında akıllı telefon modellerinde kullanılması bekleniyor. İşlemcinin kullanılacağı markalar arasında alfabetik sırayla şu markalar bulunuyor: Asus ROG, Black Shark, HONOR, iQOO, Lenovo, Motorola, Nubia, OnePlus, Oppo, realme, Red Magic, Redmi, Samsung, vivo, Xiaomi ve ZTE.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.