Haberler

Python’ın Geliştiricisi Guido Van Rossum Microsoft’a Katılıyor

Python programlama dilinin geliştiricisi Guido Van Rossum, Twitter üzerinden yaptığı açıklamayla emeklilik sürecini sonlandırıp Microsoft’un Geliştirici Bölümünde çalışmaya başlayacağını açıkladı.

Van Rossum en son Dropbox’ta çalışıyordu. 6,5 yılın sürenin sonunda geçtiğimiz Ekim ayında emekliye ayrıldığını açıklamıştı. Microsoft firmasından bir sözcü yaptığı açıklamada haberi doğrulayarak. Van Rossum’u geliştirici bölümünün bir parçası olarak görmekten heyecan duyduklarını ve Microsoft’un Python topluluğuna ve topluluğun büyümesine katkıda bulunmaya devam edeceğini belirtti.

Hollandalı programcı, 1989’da sonradan Python’un olarak bilinecek programlama dili üzerinde çalışmaya başladı. 90’ların ortalarında ABD Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü’nde ve sonrasında PythonLabs’ın direktörü de dahil olmak üzere çeşitli şirketlerde aktif olarak dil üzerinde çalışmaya devam etti. 2005 ve 2012 yılları arasında da Google’da çalışan Van Rossum burada da Python’ın Code Review Tool ve App Engine araçları üzerinde çalışmaya devam etti.

Bugün Python en popüler programlama dilleri arasında üst sırlardaki yer alıyor. Van Rossum’un Microsoft’a katılması firmanın son zamanlarda değişen açık kaynak uygulamalarına bakış açısının yeni bir örneği olarak görülüyor. Van Rossum’un Microsoft’da neler yapacağı da ilerleyen günlerin merak edilen konuları arasında.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu