SQL Server

Power BI Gerçek Zamanlı Analitik

Zaman zaman Microsoft Power BI yazılarımız ve sunumlarımız oldu bu zaman içerisinde Microsoft Power BI raporlama ve analiz aracını sizlere sunarken Power BI nihai versiyonuna erişerek kullanıcıların erişimine tam olarak açıldı.

Bu yazımızda sizlere gerçek zamanlı raporlama ekranları oluşturabilmeniz için Microsoft tarafından sunulan örnekleri ve dosyaları paylaşacağım bundan sonraki yazılarımızda da bu dosyalar ile meşhur AdventureWorks veri tabanı, Azure veri dosyaları, web siteleri ve aklımıza gelebilecek her veri tipinde dosya, verileri Power BI içerisine alarak sizlere örneklemeler yapmaya ve etkileşimli rapor ekranları sunmaya çalışacağız.

Aşağıda vereceğimiz veri dosyaları endüstri içerisinde bulunan çapraz satışlar, bürüt kar marjları ve varyant dataları gibi çalışmalarınız esnasında sizlere yardımcı olabilecek örnek verileri içermektedir. Paylaşılan bu veriler anonim olarak sağlanmaktadır ve gerçek verileri www.obvience.com üzerinden elde edebilirsiniz.

Gerçek Zamanlı Analitik

Power BI’ın üstün özelliklerinden biri de gerçek zamanlı olarak interaktif raporlama ve analitik veri listeleme hizmeti sunmasıdır. Yukarıda belirttiğimiz örnek datalar üzerinden bir dashboard hazırladığımızda aşağıdaki gibi bir görünüme sahip olabiliriz.

clip_image002

Bu ekranda tamamen tüm satışları ve detayları görebileceğimiz gibi az önce bahsettiğimiz interaktif filtreleme özelliği ile de hızlıca aynı ekran üzerinde sadece süzülmüş verimizin grafiksel dökümüne ulaşabiliriz. Nasıl olduğuna isterseniz beraber bakalım.

1 – Ana ekran üzerinde bulunan “Total Stores” kutusu seçilir

clip_image004

Power BI tıklama sonrası bizi Mağaza Satış özetine götürecektir. Bu şekilde bir listeleme ile 104 mağazanın toplan 10 tanesini filtreleyebiliriz

2 – Otomatik olarak da doughnut chart üzerinde filtrelenmiş kayıtları görebiliriz .

clip_image006

Ayrıca bu grafiğe tıkladığınızda hemen buble chartta da interaktif olarak filtrelemeler devam edecektir

clip_image008

 

Sonuç olarak Microsoft Power BI size her türlü dataya erişim imkanı sağlarken interaktif gerçek zamanlı filtrelemeler ilede görsel açıdan sizlere daha efektif ve anlaşılır veri sunmayı hedeflemektedir.


Yukarıdaki örnekler ile alakalı örnek dataları https://powerbi.microsoft.com/en-us/documentation/powerbi-sample-tutorial-connect-to-the-samples/ adresinden elde edebilirsiniz.

 

Ayrıca tüm veri dosyalarını https://powerbi.microsoft.com/en-us/documentation/powerbi-sample-downloads/ adresinden ister tek tek isterseniz tümünü zipli şekilde indirebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu