Haberler

Play Store’da Zararlı Yazılım İçeren 4 Yeni Uygulama Tespit Edildi

Android’in uygulama marketi Google Play Store’da zararlı yazılım içeren 4 yeni uygulama tespit edildi. Yüklendiği cihazın arkaplanında reklam oynatan ve phishing amaçlı olarak kullanılan uygulamalar 2 milyondan fazla kullanıcı tarafından indirildi. Detaylar haberimizde.

Google Play Store - Android

Android işletim sistemine yönelik zararlı yazılımların ardı arkası kesilmiyor. Kimi uygulamalar kullanıcı verilerini çalmaya çalışırken kimileri de arkaplanda reklam oynatarak uygulama yapımcılarının para kazanmasına, kullanıcıların ise sistemlerinin yavaşlayıp veri kullanımının artmasına yönelik programlanıyor. Hangi amaçla olursa olsun bu tür uygulamalar sistem için yardımcı bir uygulama gibi görünüyor ve arkaplanda gizlice çalışıyor.

Uygulama marketinde yayınlanacak uygulamalar Google tarafından detaylı olarak incelense de zararlı yazılımlar sonradan yapılacak güncelleme ile uygulamaya entegre ediliyor. Ek olarak Android’in en çok kullanılan mobil işletim sistemi olduğu düşünüldüğünde kötü niyetli kişiler tarafından açık hedef haline geliyor.

4 Android uygulaması marketten kaldırıldı

Dr. Web tarafından yapılan araştırmada Android telefon ve tabletlerde zararlı yazılım içeren 4 yeni uygulama tespit edildi. Yardımcı uygulama ve optimizasyon aracı gibi görünen uygulamalar cihaz arkaplanında gizlice reklam göstererek sistemin yavaşlamasına, ısınmasına ve veri kullanımına neden oluyor. Aynı zamanda uygulamalar phishing saldırıları için de kullanılıyor. Söz konusu uygulamalar Google Play Store’dan kaldırılmasına karşın daha önce indiren kullanıcıların manuel olarak sistemden silmeleri gerekiyor. Şu ana kadar 2 milyondan fazla kullanıcı tarafından indirilen uygulamaların listesi ve indirilme sayıları şu şekilde;

  • Bluetooth device auto connect – 1 milyon+ indirme
  • Bluetooth & Wi-Fi & USB driver – 100 bin+ indirme
  • Volume, Music Equalizer – 50 bin+ indirme
  • Fast Cleaner & Cooling Master – 500+ indirme

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.