Haberler

Outlook Hyperlink Sorunu Çözüldü! Microsoft Çözümünü Paylaştı!

Microsoft, bu ayki güvenlik güncellemelerini yükledikten sonra Outlook’ta IP adresi veya FQDN hiper bağlantılarının açılmasını engelleyen sorun için bir çözüm paylaştı.

Microsoft, “Outlook, 11 Temmuz 2023 tarihinde yayınlanan Microsoft Outlook Bypass Vulnerability açığı yönelik korumaları yükledikten sonra FQDN ve IP adresi hiperbağlantılarını engeller” diyor.

Microsoft 365 kullanıcıları Outlook’ta, FQDN, IP adresi veya bilgisayar adı yoluna yönlendiren e-postalardaki bağlantılara tıkladıklarında hatalarla karşılaşacak, konumun güvenli olmayabileceği konusunda uyarılacak veya “Bu URL ile ilgili bir şey beklenmedik bir şekilde yanlış gitti” hataları görecekler.

Bu sorun sadece Outlook’un windows versiyonlarındaki e-postalardaki bağlantılara tıklandığında meydana geliyor. Redmond ayrıca, etkilenen müşterilere bu bilinen sorunu geçici olarak çözmek ve tüm hyperlink bağlantıların beklenildiği gibi çalışmasına izin vermek için bir çözüm sundu. Ancak şirket, bu çözümün uygulanmasının etkilenen sistemlerde saldırı yüzeyini artırabileceği konusunda uyardı.

Geçici Çözüm

  • Windows Ayarlarına gidin.
  • İnternet Seçenekleri’ni arayın ve açın.
  • Güvenlik sekmesine tıklayın, ardından Güvenilen Siteler’i seçin.
  • İzin vermek istediğiniz URL, UNC veya FQDN yolunu “Bu web sitesini bölgeye ekle” olarak ekleyin (Örneğin, file://server.usa.corp.com ekleyin).

Bu geçici çözüm aynı zamanda Site to Zone Assignment List grup politikası kullanılarak da uygulanabilir, ancak yöneticilere dağıtmadan önce tüm değerlerin geçerli olduğundan emin olmaları tavsiye edilir.

Kaynak: bleepingcomputer.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu