Haberler

OpenSea’deki NFT’lerin %80’i ya Sahte ya da Çalıntı

Piyasanın en büyük NFT marketlerinden OpenSea yeni tartışmalarla çalkalanıyor. Daha sadece birkaç ay önce çalışanlarından biri içeriden aldığı bilgilerle NFT’ler üzerinden kazanç sağlamış ve işten çıkarılmıştı.

Bu haftaki tartışmanın konusu ise firmanın NFT oluşturmak için sunduğu kullanımı sınırlı araç ile ilgili. Bu araç ile kişiler kripto madencilerin blockchain’e yeni bir veri eklemek için kestiği “gaz parası” ücretini ödemeden doğrudan bir NFT listeleyebiliyorlar.

Normalde firmanın duyurusu bu aracın 50 kullanım limitine sahip olacağı yönündeydi. Fakat kullanıcılar arasında pek popüler olmayan bu karar OpenSea tarafından kaldırıldı. Yapılan değişiklikten sonra Vice News’ün bir Twitter paylaşımında farkettiği üzere yakın zamanda yaratılan NFT’lerin %80 ya çalıntı ya da spam içerik.

Bu şaşırtıcı bir rakam ama pek de sürpriz olmaması gerekiyor. Artistler ve fotoğrafçılar aylardır kendi işlerinin NFT olarak satılmasından şikayetçi. Firmayı sanatçıların işleri üzerinden kazanç sağlayan botlar ve sahtekarlar konusunda gerekli adımları atmamakla suçluyorlar. Hatta sadece NFT hırsızlıklarına adanmış bir Twitter sayfası bile var.

OpenSea’nin Twitter açıklaması ise “Aldığımız her kararda yaratıcı insanları dikkate alıyoruz. En başında dükkanımızı yaratıcılar ortama kolayla adapte olabilsinler diye inşa ettik.” oldu. “Bu kararı umusamadan almadık. Bütün topluluğumuzun geribildirimini dikkate aldık.”

OpenSea aynı zamanda kullanıcıları tatmin edecek ve kötü “oyuncular”ı egale edecek bazı önlemler üzerinde çalıştıkları açıklamasında bulundu.

Kaynak: engadget.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.