Haberler

Öğrenciler İçin Vergisiz Telefon ve Bilgisayar Kararı Resmi Gazete’de Yayınlandı

Resmi Gazete’de duyurulan karar ile öğrenciler için vergisiz telefon ve bilgisayar dönemi başlıyor. Eğitim ve öğretim hayatını destekleyecek karar ile öğrencilerin bilgisayar ve telefonlara vergisiz bir şekilde ulaşabilmesi mümkün olacak. Detaylar haberimizde.

Resmi Gazete Görsel dosyası

Yüksek vergi ve artan kur nedeni ile akıllı telefon, bilgisayara olan ulaşım oldukça zor olmaya başladı. Bunun üzerine devletten vergi indirimi yönünde beklentiler meydana geldi. Geçen ay yapılan Kabine Toplantısı’nda öğrenciler için vergisiz telefon ve bilgisayar kampanyasının da detayları şekillendi. Resmi Gazete’de açıklanan karar ile birlikte konu hakkında detaylar bildirildi.

“Yükseköğretim Öğrencilerine Teknolojik Cihaz ve İnternet Desteği Verilmesine İlişkin Karar” Resmi Gazete’de yayınlandı

Resmi Gazete ’de yayınlanan karardan önce Cumhurbaşkanı Erdoğan vergisiz bilgisayar ve telefon kampanyası hakkında detayları duyurdu. 9.500 TL’yi geçmeyen telefon ve bilgisayarlarda 5500 TL’ye kadar destek sunulacak. Telefonlar ise piyasa fiyatının yüzde 44 değeri kadar destek ile alınabilecek. Aynı zamanda bilgisayarlar piyasa fiyatının %16’sına kadar destek ile alınabilecek. Vergisiz telefon ve bilgisayar kararı 1 Kasım’da yürürlüğe girecek.

Karar hakkında birçok kişinin merak ettiği konular bulunuyor. 9500 TL satış fiyatı bulunan bir telefon alındığında piyasa fiyatının %44’ü kadar indirim sağlanabilecek. Böylelikle 9.500 TL’lik bir telefonda 4.180 TL’lik indirim alınabilecek. Kısacası telefon 5320 TL’ye satın alınabilecek. Aynı zamanda 9500 TL’ye satılan içinde%16 oranından 1520 TL’ye kadar indirim olması bekleniyor. Böylelikle 9.500 TL’lik bilgisayar 7980 TL’ye alınabilecek. Yayınlanan bu karar ile en fazla 5.500 TL olacak şekilde vergi indiriminden faydalanabilmek mümkün.  İndirimden faydalanabilmek için 26 yaşından gün almamış olmak ve Açık Öğretim öğrencisi olmamak gerekiyor. Aynı zamanda alınan cihaz 2 yıl boyunca sadece cihazı satın alan kişi tarafından kullanılacak.

Kaynak: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2023/10/20231025-4.pdf

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu