Yazılım

Office Geliştirmede Ribbon Bar ile Çalışmak

Merhaba, Office geliştirme ile ilgili yazılarımıza giriş ve Office Tab Apps videolarımız ile Channel 9 üzerinden başlamıştık. Bu videolara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

·        Microsoft Office Geliştirmeye Giriş

·        Office Tab Apps Addin Geliştirme Visual Studio

Bu yazımızda Office Geliştirme ile beraber kullanılan VSTO Addin diye adlandırılan ve Microsoft Office programları üzerinde kullanılan Ribbon Bar öğesini nasıl ekleyeceğimizi ve şekillendireceğimize dair kısa bilgi vermeye çalışacağım.

Ribbon Bar ya da Ribbon Araç çubuğu Microsoft Office programlarının uzun süredir vazgeçilmezi olmakla beraber kullanıcı deneyimini ( user experience) tam olarak versiyondan versiyona aktarılmasını sağlayan kullanışlı bir menü sistemidir diyebiliriz.

clip_image002

Hemen hemen hepimiz bu Ribbon araç çubuğu ile kendimize özel tab’lar, araç çubukları vb. kullanım öğelerini listeliyor ya da ekleme çıkarma yöntemi ile kendimize göre tasarlayabiliyoruz. Geliştirici gözü ile baktığımızda kendimize yada programımıza özel bir araç çubuğu yapmak istemekteyiz.

Ekran görüntüsünde görüldüğü üzere Giriş, Ekle… vb Tab’ların geliştirici tarafından oluşturulabilmesi için Vb.Net veya C#.net üzerinde giriş videomuzda bahsettiğimiz Office Development Tools’un Visual Studio üzerine yüklü olması gerekmektedir. Visual Studio’muzun ve araçlarımızın hazır olduğunu varsayarak Ribbon Araç çubuğuna gelin bir tab eklemesi yapalım.

Proje Oluşturma

VSTO Addin’ler Office programlarına göre değişiklik göstermektedir. Office Development Tool’u yükledikten sonra Visual Studio içerisinde Template kısmında Office / SharePoint sekmesi altında VSTO Add-ins menüsü içerisinde ihtiyacınız olan tüm Office programları için şablon dosyalar mevcuttur.

Bu yazımızda Word’den uzaklaşarak Excel üzerinde bir tab ekleyeceğiz. Projemizin şekillenmiş hali aşağıdaki gibidir. Ayarlarımızı yaptıktan sonra OK butonu ile projemizin oluşmasını sağlıyoruz.

clip_image004

Eklentimizin geliştirmeye hazır hali ise aşağıdaki gibi olacaktır.

clip_image006

 

Ribbon Ekleme

Office programlarımızın kodlarımızı anlayabilmesi ve kullanıcıların yazmış olduğumuz eklenti üzerinde kontrol sağlayabilmeleri için mevcut Ribbon üzerine bir tab daha eklememiz gerekmektedir.

Bu işlemi projemizin üzerine sağ tık ve Add new item yardımı ile yapacağız her zamanki gibi.

Add New Item penceresi açıldığında sol kısımdan Office / SharePoint sekmesi seçilerek altında bulunan Ribbon Visual ya da Xml seçeneklerinden biri seçilerek devam edilir. Yazımızda Visual Designed Ribbon üzerinden devam edeceğiz.

clip_image008

Add butonu vasıtası ile Ribbon öğemizi yazmış olduğumuz eklenti üzerine ekliyoruz. Tabi tam bu noktada Microsoft tarafından da belirtilen Ribbon öğelerinde isim olarak kullanamayacağımız karakter sınırlamalarından da bahsedersek iyi olacaktır.

Ribbon öğelerinizde aşağıdaki karakterler Ribbon.cs için kullanılamaz;

·        Diyez (#)

·        Yüzde (%)

·        Ve (&)

·        Yıldız (*)

·        Dik Çizgi (|)

·        Ters Slaş (\)

·        İki Nokta (:)

·        Çift Tırnak (“)

·        Küçüktür (<)

·        Büyüktür (>)

·        Soru İşareti (?)

·        Düz Slaş (/)

·        Tek tırnak ve boşluk (‘ ‘)

·        Windows ya da DOS tarafından rezerve edilmiş olan uzantı ve isimler (“nul”, “aux”, “con”, “com1”, “lpt1”)

Öğemizi ekledikten sonra görsel Ribbon tasarım aracı açılacaktır. Bu Windows geliştirmesi yapan arkadaşların aşina olduğu Windows formu ya da Devexpress üzerinden bilinen Ribbon aracına benzemektedir. Aslında tam olarak da aynı şekilde çalışmakta olup araç ve Button ekleme biçimleri ile kod kaynaklarında farklılık gösterir.

clip_image010

Ribbon Sekmesi Test

Ribbon öğemizi ekledikten sonra RUN butonu ile projemizi çalıştıralım ve neler oluyor bir görelim.

Otomatik olarak Excel açılacak ve yazmış olduğumuz eklenti yüklenecektir.

clip_image012

Yükleme sonrası Excel normal olarak açılacak ve sizden bir sayfa ya da şablon seçmenizi isteyen olağan Excel penceresi ile karşılaşacaksınız. Burada boş bir kitaplık açarak Ribbon bar üzerinde eklentiler kısmına bakalım.

clip_image013

Eklentiler sekmesi üzerinde hiçbir araç çubuğu bulunmamakta. Standart boş bir araç çubuğunu Excel programımız üzerine yüklemiş olduk. Şimdi eklentiler altında değil de kendi ismimiz ile bir sekme açarak devam etmek isteyelim ve bir de buton ekleyelim.

Ribbon Sekemesini Özelleştirme

 

Kullanıcıların yazmış olduğunuz fonksiyonlara ya da araçlara daha hızlı erişebilmesi için Ribbonlar üzerinde yaptığınız butonlar ve diğer özelliklerin bir yapı altında toplanması gerekmektedir. Eğer standart olarak eklentimizi bu şekilde bırakırsak ve bizim gibi birçok geliştiricinin de aynı şekilde hareket ettiğini düşürsek bu eklenti sekmesi adeta çöplük olacaktır.

Ribbon sekmesi üzerinde Built-in olarak adlandırılan kısma tıklayarak özellikler penceresindeki Label özelliğinin ismini değiştirelim.

clip_image015

Artık tekrar test aşamasına geçersek eklentimizi çalıştırdığımızda eklentiler sekmesi yerine özel olarak belirlediğimiz isimde bir sekme görüyor olacaksınız.

clip_image017

Aynı sistem yardımı ile sol araç kutusundan butonlar, açılır buton grupları ve diğer öğeleri de kendi tasarımınıza göre eklentiniz içine ekleyerek geliştirme aşamalarına devam edebilirsiniz.

Office geliştirme ile faydalı yazı ve videolarımıza her zamanki gibi Çözüm park, eravse.com ve Channel 9 üzerinden devam ediyor olacağım.

Faydalı olması dileği ile.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu