Haberler

Nvidia’nın GPU Tedarik Sıkıntıları Hakkındaki Açıklaması

Nvidia bu yılın başında ekran kartı tedarik sıkıntısının 2021 boyunca devam edeceğini açıklamıştı. Şimdiyse firma bu sıkıntıların 2022 boyunca da devam edeceği açıklamasında bulundu. Bu hafta 2022 kazançları üzerine yapılan açılamada, Nvidia CEO’su Jensen Huang tedarik kısıtlamalarının önümüzdeki yılın büyük bölümünde devam edeceğini beklediklerini açıkladı.

Nvidia uzun süreli tedarik anlaşmaları kurmak konusunda kararlı olsa da, global çip eksikliği halen devam etmekte. Bu da GPU talebinin arzdan yüksek olması anlamına geliyor.

Nvidia açıklamasına rağmen Avrupa ve Amerika’daki stoklarını tazelemeyi başarmış gözüküyor. AMD’nin kartları ise tavsiye edilen fiyatın altına düşmesine rağmen halen Birleşik Krallık stoklarında bulunabilmekte. İstediğiniz kartı çıkıp doğrudan alabilmek halen zor olsa da, işlerin biraz daha yoluna girmeye başladığını söyleyebiliriz.

Tedarik sıkıntılarına rağmen Nvidia bu çeyrekte 6.51 milyon dolar kazanca ulaşmayı başardı. Bu bedel geçtiğimiz yılın %68 üstüne tekabül ediyor. Oyunculuk Nvidia’nın kazancının 3 milyon dolarına karşılık geliyor. Şu an firmanın çıkardığı kartların %80’i crypto madencilikle savaşmak üzere Lite Hash Rate özelliği açık olarak satılıyor.

Oyunculuk segmenti Nvidia tarafında yükselişteyken, firmanın crypto para madencilik işlemcileri, Nvidia’nın beklentilerinin altında kaldı. Firmanın 400 milyon dolarlık beklentisinin sadece 266 milyon doları karşılanabildi. Çin’in crypto para üzerine yaptırımlarının bu işlemcilerin satışlarına etki ettiği düşünülüyor.

Kaynak: theverge.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.