Hewlett Packard Enterprise HPE

MS SMS ile Intel Vpro Aktivasyonu

Gelişen teknoloji, system yönetimi konusunda yardımcı olmaya devam ediyor. Bu makalemde Intel vPRO teknolojisinden Microsoftun SMS yazılımı ile nasıl yararlanacağımızı göreceğiz.

Daha önceki makalemde SCS Kondolunu kullanarak AMT client larımızı nasıl provision edeceğimizi görmüştük. SMS üzerine kurulacak add-on ile SCS sunucuya bağlanıp onun üzerinden yönetim sağlayacak. Dolayısıyla SMS system olarak sağlıklı çalışmıyor olsa bile SCS nin sağlıklı çalışıyor olaması şart.

Başlangıç olarak SMS Add-0n indirip, SMS makinasının olduğu yere kuruyoruz.

http://software.intel.com/en-us/articles/intel-client-manageability-add-on-for-microsoft-sms-2003

 

image001


Resim -1

 

image002
Resim -2

 

image003
Resim -3

Download edilip de kurulan exe c:SMSAMTInstallation içerisine kurulumun nasıl yapılacağına dair *.pdf ile beraber extract edildi. Bunun içerisinde iamt addon for SMS kurulacak. Vpro seçeneklerini kullanabilmek için tek bir kullanıcı yerine gruplara ayırarak kullanabiliriz. Bunun için script I kurmamız yeterli olacaktır.

image004

Resim -4

 

 

image005
Resim -5

Gruplar eklendi, vpro için ayrı bir kullanıcı da yaratılabilir, administrator hesabını da kullanabiliriz. Hangi hesabı kullanacak isek bu gruplara üye yapalım.

image006
Resim -6

 

2.madde de söylenen SCS ile provision aşamasını hatırlayalım

image007
Resim -7

image008
Resim -8

 

image009
Resim -9

 

Standart SMS Discovery işlemini gerçekleştirelim.

image010
Resim -10

 

image011
Resim -11

Kurduğumuz SMS Add-on ayarını yapalım. “Collection-All Task-AMT Tasks-Add-on Settings”

image012
Resim -12

 

image013

Resim -13

Setup and configuration kısmında integrated  çalışması içn SCS nin adresini resimdeki gibi yazalım. Adres doğru ve SCS ye erişim varsa supported profiler de SCS içindeki profiler görüncektir.

image014

Resim -14

 

Bundan sonra collectiondan (discovey)ya da tek bir makina üzerinden(check) makinaların AMT destekli olup olmadığını control edelim. System located durumunu yakalıyorsak makina vpro desteklidir ve SMS üzerinden yönetebiliriz.

 

image015
Resim -15

 

image016
Resim -16

 

 

image017

Resim -17

 

 

Provision edilmiş, SMS Discovery yapılmış, AMT olup olmadığı control edilmiş ve located olmuş makinalarımızı artık vpro destekli yönetebiliriz.

 

image018
Resim -18

 

Asset informationda özet bilgi alabiliriz.

image019

Resim -19

 

Tüm power seçenekleri. Kapalı makinayı açma, pxe den boot etme, normal restart, iso dan boot vb. özelliklerinden yararlanabiliriz.

image020

Resim -20

 

 

image021

Resim -21

 

 

image022

Resim -22

 

image023
Resim -23

 

 

image024

Resim -24

 

image025

Resim -25

image026
Resim -26

 

Örnek olsun istediğim bir kaç özelliği snapshot olarak ekledim. Tüm özelliklerini zaten biliyoruz, bu aşamadan sonra tümünü kullanabiliriz.

 

İyi çalışmalar

Türker ATA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.