Anasayfa » Mozilla Kötü Amaçlı Kullanılan Firefox Özelliğini Kaldırıyor

Makaleyi Paylaş

Haberler

Mozilla Kötü Amaçlı Kullanılan Firefox Özelliğini Kaldırıyor

Mozilla Firefox test platformundan Firefox Send ve Firefox Notes’u kullanımdan kaldırıyor.

Geliştirici, Firefox Send’in kötü amaçlı yazılım ve kimlik avı saldırılarında kötüye kullanıldığı için kullanımdan kaldırıldığını belirtti.

Mozilla, bu özelliğin şifrelenmiş dosya paylaşımı için tasarlandığını ve sadık bir kullanıcı grubu arasında popüler olduğunu söylüyor. Ancak şirket bu özelliğin kötü amaçlı olarak kullanılmaya başlandığını da kabul ediyor.

Bu saldırıları azaltmak için Mozilla, Firefox Send’i kapattı ve hizmeti hayata tekrar döndürmemeye karar verdi. Geliştirici, “Hizmet zaten çevrimdışı olduğundan durumda önemli bir değişiklik olması beklenmiyor” dedi.

Geçmişte bu özellik kullanılarak gönderilen tüm dosyalar Mozilla sunucularından güvenli bir şekilde silindi. Herhangi bir cihazdan paylaşılan dosyalar o cihazda mevcut olacak ancak 17 Eylül 2020 itibari ile Firefox Send kullanımda olmayacağından kullanıcılar dosya yükleyemeyecek ve alamayacak.

Firefox Notes bir önyükleme alacak ancak geliştirici bu önyüklemenin 1 Kasım 2020’ye kadar mümkün olmadığı belirtildi.

Başlangıçta şifrelenmiş verileri senkronize etmek için kullanılan Firefox Notes, hem masaüstü hemde Android kullanıcıları için yardımcı bir araç haline gelmişti. Ancak Kasım ayında Mozilla, Android Notes uygulamasının ve senkronizasyon hizmetinin kullanımdan kaldırılacağını duyurdu.

Geliştirici, “Firefox Notes masaüstü tarayıcı uzantısı mevcut yüklemeler için kullanılmaya devam edecek ve tüm notlar için dışa aktarma seçeneği ekleyeceğiz ancak artık Mozilla tarafından korunmayacak ve yükleme seçeneği bulunmayacak” dedi.

Kaynak


Makaleyi Paylaş

1 Yorum

  1. Beklenen bir gelişme. Zaten temmuz ayından beri Firefox Send kullanılamıyordu. Phising saldıralından dolayı servisi kapatmışlardı. Bu karar sendgb ve wetransfer’in işine yarar. Firefox send ile en fazla 2.5 GB dosya paylaşılıyordu. Sendgb ile 5 GB, Wetransfer ile 2 GB ücretsiz dosya gönderiliyor.

    Cevapla

Cevap bırakın

Email adresiniz gizli kalacak Zorunlu alanlar * olarak işaretlenmiştir

Bunları kullanabilirsinizHTML etiketler ve öznitelikleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>