Haberler

Mozilla Firefox’a Parolaları Açık Metin Olarak Dışa Aktarma Özelliği Geliyor

Mozilla Firefox, yakın zamanda tarayıcı üzerine kayıtlı bulunan kullanıcı adı ve parola bilgilerinin bir csv dosyasına aktarılmasını sağlayan özelliğini kullanıma sunacak. Bu özellik sayesinde csv dosyalarına aktarılan parola bilgileri bir parola yöneticisi uygulamasında içe aktarılarak kullanılabilecek.

Diğer birçok internet tarayıcısında olduğu gibi Microsoft Firefox tarayıcısı da ziyaret edilen web sitelere ait kullanıcı giriş bilgilerini saklayan bir parola yöneticisine sahiptir. Bu sayede her seferinde tekrar kullanıcı adı ve parola girişine gerek kalmadan sık kullanılan sitelerin ziyaret edilmesi sağlanır.

Firefox 79 Nightly Build versiyonuna bu kayıtı giriş bilgilerinin bir csv dosyasına aktarılabilmesi özelliği eklendi.

Bu işlem “…” menüsü üzerindeki “Export Logins” seçeneği ile aşağıda gösterildiği gibi yapılabiliyor.

Dışarıya aktarım yapılmadan önce parolaların açık metin olarak aktarılacağı ve dosyaya giriş yapabilen herkes tarafından okunulabilir halde olacağı ile ilgili bir uyarı mesajı geliyor.

İlave bir güvenlik önlemi olarak da en azından Windows işletim sisteminde işlem başlamadan önce kullanıcıdan tekrar Windows giriş bilgilerinin girilmesi isteniyor. Giriş bilgileri doğru bir şekilde girildikten sonra bir csv dosyasına kullanıcı bilgileri aktarılmış oluyor. Bugzilla sitesi incelendiği zaman bu konuyla ilgili bildirimin 16 yıl önce yapıldığı görülüyor.

Bu dışa aktarım özelliği kullandığı giriş bilgilerini bir şifre yöneticisi uygulamasına taşımak isteyen kullanıcılar için yararlı bir özellik olabilir fakat bunun yanında bilgisayarınıza izinsiz erişim sağlayan herhangi biri için de erişim bilgilerini ele geçirme konusunda kolaylık sağlıyor. Bu sebeple işletim sistemi giriş bilgilerinin iyi korunması ve bitlocker benzeri araçlarla ekstra disk şifreleme yapılması da önem taşıyor.

Kaynak    

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. içeri aktarmada benim sorunum.
    csv olarak firefox a opera ve chromedan yedeklediğim şifreleri dışa aktarmıştım. o şifreleri firefoxa alamıyorum. firefox güncellendiğinden beridir sıkıntı yaşıyorum.
    önce google hesaplarını gmail hesaplarını açmadı, facebooka girebildim ama zaman akışında aşağıda kalan bildirim ve paylaşımları okutmadı. eski bir sürüme geçtim. bunlar düzeldi. şifrelerim kayboldu. yerimlerimi bile anca kurtardım. keşke bir işi yaparken iyileştirmeyi geçtim kötü hale getirmeseler. sorunumun çözümü var mı acaba. eklentisiz olsun mümkünse.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.