Haberler

Microsoft’tan Rus Şirketlerine Soğuk Duş: Lisans Uzatmalarını Donduruyor

Microsoft, Ukrayna’daki savaş nedeniyle Rusya’ya uygulanan yaptırımların ardından, Ekim ayından itibaren Rus şirketlerinin ürün lisanslarını yenilemeyi durduracak.

ABD’li yazılım devi, perşembe günü Rus işletmelere gönderilen dildrimde “Geçerli abonelik süresinizin sona erme tarihinden önce verilerinizi güvence altına almak için gerekli adımları atmanızı rica ederiz” dedi ve Rusya’daki hizmetleri için banka hesabına havale ile ödeme işlemlerini artık gerçekleştirmeyeceğini belirtti. Microsoft müşterilerinin artık iki ay içinde alternatif bir satıcı bulmaları gerekecek.

Microsoft, geçen yılın Mart ayında Rusya’da ürün ve hizmetlerinin satışını durdurmuş ve ülkeye olan varlığını “tamamen kaybolana kadar yavaşça azaltacağını” söylemişti.

Forbes Rusya, ülkenin kurumsal müşterilerinin %90’ına kadarının hala Microsoft ürünleri kullandığını tahmin ediyor. Microsoft yazılım güncellemeleri olmaksızın, Rus hizmetleri siber saldırılara daha açık hale gelecek. Alternatiflerin eksikliği aynı zamanda işletmelerin korsan araçlar kullanmaya teşvik edileceğini belirtiyor.

Rus hükümeti, popüler Batı ürünlerini değiştirmek için yerli teknolojiler oluşturma konusunda aktif olarak çalışıyor, ancak bu alternatifler henüz geliştirme aşamasında ve geniş çapta benimsenmemiş durumda.

Savaş başladığında birçok popüler Batı hizmeti Rusya’yı terk etti.

Telekomünikasyon ekipman üreticisi Cisco, piyasadan çekildenten sonra Rusya’daki ekipmanları için 19 milyon dolar değerinde yedek parçayı kaldırdı. Şirket, Rus internet ve mobil operatörleri için ekipmanın ana tedarikçisiydi.

Google’ın, Gmail, Google Takvim, Google Meet ve Google Docs gibi kurumsal hizmetlerini, yaptırımlar altındaki Rus şirketleri için engellemeye yeni başladığı bildirildi. Rus şirketlerinin yaklaşık %30’u, Rusya’daki tüm kurumsal bilgiler Google Workspace hizmetlerinde depolanıyor.

Kaynak: therecord.media

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu