Haberler

Microsoft’tan Outlook Pencere Geri Yükleme Sorununa Çözüm

Microsoft, Outlook masaüstü uygulamasının kullanıcılarına önceki oturumlarında kapatılan pencereleri geri yükleme isteği çıkaran sorun için çözüm paylaştı.

Etkilenen sistemlerdeki Microsoft 365 kullanıcıları, “Outlook’u, öğeleri açıkken kapattınız. Bu öğeleri en son oturumunuzdan yeniden açmak istiyor musunuz?” şeklindeki iletilerle karşılaşıyor.

Outlook’ta pencereleri otomatik olarak geri yükleme seçeneği varsayılan olarak etkinleştirilmiş olup, bu özellik üç yıl önce, Haziran 2020’de Beta Kanal Sürüm 2006 (Build 13006.20002) kullanarak Outlook’u Windows’ta kullanan Microsoft 365 abonelerine sunuldu.

Microsoft bu özelliği şu şekilde tanımlıyor: “Outlook, çökme, sistem güncellemesi veya sizin tarafınızdan kapatıldığında, önceden açık olan herhangi bir pencereyi tekrar açıp açmak isteyip istemediğinizi sorar.” “Evet”i tıklarsanız, e-posta taslakları, e-posta pencereleri, toplantılar ve randevu pencereleri geri yüklenecektir.

Bu davranışı, Microsoft Office Professional Plus ve Office Home and Business gibi belirli Office sürekli perakende SKU’leri kullanırken, özellikle 2306 Sürümü (Build 16529.20154) ve sonraki sürümlerde deneyimleyebilirsiniz.

Ancak sorun halen araştırılırken, Outlook Ekibi etkilenen müşterilere geçici bir çözüm sundu. Bu çözüm, pencere geri yükleme uyarılarından kurtulmak ve Outlook’un önceki öğeleri asla yeniden açmamasını sağlamak için özelliği devre dışı bırakıyor.

Outlook’un seçeneklerinde bu özellik yoksa, kullanıcılar bunu devre dışı bırakmak için bir registry anahtarı ayarlayabilirler. Ancak, bu özelliğin aralıklı olarak görünüp kaybolabileceğini unutmamak önemlidir, bu nedenle bu kayıt defteri anahtarı beklenmeyen uyarıların tamamen ortadan kalkmasını veya tekrar ortaya çıkmasını engellemeyebilir.

Önerilen çözüm için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz

  • Kayıt Defteri Düzenleyici’ni açın
  • Belirtilen konumda aşağıdaki DWORD kayıt değerini oluşturun veya düzenleyin.
  • Alt anahtar: HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Office\16.0\Outlook\Preferences
    DWORD: ReopenWindowsOption
    Değer: 1
  • Kayıt Defteri Düzenleyici’ni kapatın.
  • Outlook’u yeniden başlatın.

Kaynak: bleepingcomputer.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu