Haberler

Microsoft’tan Kuantum Bilgisayar İçin Dev Adım

Microsoft, kuantum bilgisayarının geliştirilmesi yolunda önemli bir kilometre taşına ulaştığını duyurdu. Yazılım devi, Majorana kuaziparçacıklarını oluşturup kontrol etme konusunda temel fizikte bir ilerleme kaydetmiştir. Uzun süredir Microsoft bilim insanlarının dikkatini çeken Majorana parçacığı, kuantum hesaplama alanında daha az hata yapma potansiyeline sahip olmasıyla bilinir. Şirket, bu bulguları Amerikan Fizik Derneği’nin bir dergisinde yayınladı ve yeni tür qubitlerin, geleneksel qubitlere göre daha kararlı olan kuantum hesaplamanın yapı taşları olduğunu açıkladı.

Bu başarı, Microsoft’un kuantum süper bilgisayarını gerçekleştirme planının ilk adımını oluşturmaktadır. İlerleyen aşamada, dayanıklı qubitler üzerinde çalışarak bir kuantum sistemi geliştirme hedeflenmektedir. Bu da kuantum bilgisayarının öncülü olan bir sistemdir.

Microsoft’un açıklamasında, “Bir kuantum süper bilgisayarı, klasik bir bilgisayarda çözülemeyen problemleri çözebilecek ve dünyamızın karşılaştığı en karmaşık sorunları çözebilecek yeteneğe sahip olacaktır” denilmektedir.

Microsoft geliştirici yardımcısı Krysta Svore, bu qubitler kullanılarak bir kuantum süper bilgisayarının inşa edilmesinin 10 yıldan daha kısa süreceğine inandıklarını belirtmiştir. Bu qubitler, güvenilir bir şekilde saniyede 1 milyon kuantum işlem yapabilme kapasitesine sahiptir.

Microsoft ayrıca, kuantum hesaplama için Azure Quantum bulut hizmetinde bazı gelişmeleri duyurmuştur. Bu gelişmeler arasında bir yardımcı ve Azure Quantum Elements bulunmaktadır.

Kuantum teorisi neredeyse 100 yıl öncesine dayanmasına rağmen, çalışır durumda olan bir kuantum bilgisayarı inşa etme yarışı daha yakın bir zamanda başlamıştır. IBM, Intel ve Google gibi büyük şirketler de bu alanda çalışmalara katılmışlardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu