Anasayfa » Microsoft’dan Zoom’a Rakip: Meet Now

Share This Post

Haberler

Microsoft’dan Zoom’a Rakip: Meet Now

Microsoft geçtiğimiz günlerde yayınladığı “Windows 10 Insider Preview Build 20211″ numaralı güncellemede, Zoom’a rakip olacak bir özelliği Windows 10′ a eklemek üzere.

Meet Now

Covid-19 Pandemisi tüm dünyada etkilerini sürdürmeye devam ederken, evden çalışanlar için görüntülü görüşme talepleri hızla artmaya devam ediyor. Son olarak artan müşteri talebini gören Google, toplantı özelliğini Gmail’e eklediğini görmüştük. Fakat bu Zoom’a olan ilgiyi azaltmaya yetmedi.

Pandemi sürecinde Zoom kullanıcı sayısında büyük bir sıçrama yaparak piyasayı domine etmişti. Microsft Skype hizmeti ve Google’ ın Gmail’e eklediği toplantı özelliği beklenen ilgiyi kullanıcı tarafında görmemişti.

Şimdi ise Microsoft yeni bir hizmeti devreye sokma hazırlığında. Meet Now Windows 10′ un bir sonraki güncellemesinde bilgisayarımıza yerleşik olarak gelecek. Kurumsal çözümler için güvenliğin önemli olduğu kaçınılmaz bir gerçekken, 3. parti uygulama yerine Windows’un kendi içerisinde olan görüntülü görüşme özelliği, Zoom’a darbe vurabilir.

Henüz test aşamasında olan hizmetin, Skype istemcisinden yararlandığı görülüyor. Hizmetin ne zaman genel kullanıma sunulacağı ise şimdilik bilinmiyor.

Kaynak


Share This Post

4 Comments

 1. Teams varken MeetNow kafa karışıklığına neden olabilir.

  Reply
 2. Aslında olmalıda, belki bu sayede toplantı ve webinar kavramlarını öğrenmiş oluruz. Zoom da da benzer bir durum var ve ne yazık ki toplantı yapan insanları webinar a çağırınca olayın farkını anlayamıyor, oysaki ikisi farklı modül, yani zaten bunlar ayrı ürün olmalı.

  Reply
 3. MeetNow aynı zamanda son kullancılar için çıkarılacak bir uygulama bence. Teams uygulamasını genelde global şirketlerde kullanılıyor. Son kullanıcı için Zoom’ a alternatif güvenilir bir uygulama olacağını düşünüyorum.

  Reply
 4. Güvenli derken, zoom da gayet güvenli bence, teams dahil bu dönemde tüm sistemler sorun yaşadı, bu biraz linux güvenli, MS güvensiz gibi oluyor. Neden? Herkes MS sistemleri yaygın olduğu için ona uygun malware yazıyor, zoom da bu dönemde o kadar büyüdü ki rakiplerin bile bazı grupları bu sistemlerde açık bulması için teşvik ettiği hatta tuttuğu söyleniyor. Böyle bir duruma rağmen zoom bence bu işin altından çok iyi çıktı ve gerçekten bu alanda yerini çok sağlamlaştırdı. Zaten zoom’ un tek işi bu olduğu için bu işi çok iyi yapıyor. Son 10 yıldır bu teknolojiler ile uğraşan birisi olarak webex gibi zoom gibi focus ürünler diğer ürünlere göre çok daha başarılı bu işi yapıyor. Teams çok güzel bir ürün ama birlikte çalışma mimarisine göre tasarlandığı için hantal, yani büyük özelliklerine baktığınız zaman evet çok başarılı bir ürün ama örnek sadece toplantı veya webinar için bence çok doğru bir ürün değil.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>