Haberler

Microsoft Windows XP’nin 20. Doğum Günü ve Hala Çok Fazla Kişi Tarafından Kullanıyor

​Bugün Windows XP’nin 20. yıldönümü ve işletim sistemi 2014’te desteğin sonuna ulaşmış olsa da, çok sayıda insan güvenli olmayan Windows sürümünü kullanmaya devam ediyor.

Windows XP 25 Ekim 2001’de piyasaya sürüldü ve kullanım kolaylığı, hızlı performansı ve kararlılığı nedeniyle Windows’un en sevilen sürümlerinden biri olarak oldu.

Microsoft, 2014’te desteği sonlandırdı.

Windows XP için genel destek, 14 Nisan 2009’da sona erdi ve genişletilmiş destek beş yıl daha sürdü. Microsoft, Windows XP’deki EternalBlue  ve  BlueKeep gibi ciddi güvenlik açıkları için güncellenemer yayınlasada hala büyük zafiyetleri bulunmakta ve prod ortamlarda kullanmak çok tehlikeli.

İnsanlar neden hala XP kullanlıyor ?

Vista, beta sürümü için deneysel bir sürüm gibi görünse de, Windows 7 mükemmel ve iyileştirilmiş bir sürümdü ve Windows 10 da öyleydi. Peki, neden bazı sistemler hala eski XP sürümünü kullanıyor?

  • Birçok kamu kurumu için, yeni sistem lisansı satın alımlarını onaylama, donanımı yükseltme ve tüm kamu sektörünü eğitme bürokrasisi çok karmaşık ve maliyet.
  • Özel yapım 32 bit yazılım araçlarının uyumluluğu, endüstriyel ortamlar, hastaneler vb. gibi birçok yerde XP’yi hala görmenin bir başka önemli nedeni.
  • Kurumların ve işletmelerin yeni işletim sistemi ile yeni donanım yatırımı yapmak istememeleri.
  • Yıllardır gelen kullanım alışkanlıkları.
  • Microsoft, Windows 7’e “Telemetri” veri toplama sistemini ekledi”, işletim sisteminin işlevselliğinin bu yönü hakkında endişe duyanlar XP’de kaldı. 
  • iki yıl önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin “bazıları, Windows XP’yi siber casusluğa karşı Microsoft’a büyük miktarda veri gönderen daha yeni bir sürümden daha güvenilir ve güvenli buluyor.” demişti.

Hala Windows XP çalıştıran kaç sistem var?

StatCounter’a göre, Eylül 2021’de işletim sisteminin XP sürümünü kullanan Windows kullanıcılarının yüzdesi %0,59; bu, Dünya çapında kaç Windows sisteminin dağıtıldığını düşündüğünüzde önemli bir sayı.

NetMarketShare platformu, Windows XP işletim sistemine  Eylül 2021 için %0,26 gibi kayda değer bir pazar payı olduğunu söylüyor.

Kaynak: bleepingcomputer.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu