Haberler

Microsoft, Windows Subsystem for Linux’a “systemd” Desteği Getirdi

Microsoft, Windows Subsystem for Linux’a “systemd” desteği eklemek için harakete geçti.

systemd işletim sistemleri için bir dizi sistem bileşeni sağlayan bir yazılım paketidir. Temel amacı, hizmet yapılandırmasını ve davranışını Linux dağıtımları arasında birleştirmek, kullanıcı işlemlerini yönetmek için kullanılan bir sistem ve hizmet yöneticisi dir. Systemd ayrıca Linux yöneticilerinin bu hizmetleri başlatıldıktan sonra kolayca yönetmesine ve denetlemesine olanak tanıyan araçları da destekler.

WSL şu anda sistem ve hizmet yöneticisi olarak init’i kullandığından, Snap, microk8s (Kubernetes) ve systemctl gibi systemd gerektiren Linux uygulamaları düzgün çalışmıyor.

WSL artık systemd’yi destekliyor

Microsoft ve Canonical, Windows 11 Insider derlemelerinde Linux için Windows Alt Sisteminin en son önizleme sürümünün artık systemd’yi desteklediğini ve hizmet yöneticisi gerektiren uygulamaları yüklemenize izin verdiğini duyurdu.

Windows 11 Insider derlemesi kullanıyorsanız “wsl –update” komutu kullanarak “WSL 0.67.6” önizlemesi veya sonraki bir sürümüne yükseltebilirsiniz  . Güncelleme bittiğinde,  “wsl --version" aşağıda gösterildiği gibi komutu kullanarak kurulu sürümünüzü kontrol edebilirsiniz.

WSL Linux dağıtımını başlatarak sonrasında “/etc/wsl.conf” dosyasına aşağıdaki satırları ekleyerek systemd’yi etkinleştirmeniz gerekiyor.

[boot]
systemd=true

Daha sonra “wsl.exe –shutdown” komutu ile Linux dağıtımını yeniden başlatın böylece “systemd” çalıştığını kontrol ediyorsunuz.

Konu ile ilgili bir video’da yayınlanmış durumda.

Kaynak: bleepingcomputer.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu