Haberler

Microsoft, Windows Server 2022 ile İlgili Yeni Detaylar Paylaştı

Microsoft, bir sonraki Windows Server’ın yeni LTSC sürümünü bu takvim yılının ilerleyen günlerinde sunacak.

Microsoft, geçen yıldan beri bir sonraki Windows Server sürümünü Insider test programı kapsamında test ediyor. Normal Sunucu testlerini yayınlamasına rağmen, Microsoft yetkilileri bu Server testlerindeki özellikler ve güncellemeler hakkında çok nadir olarak herkese açık bilgi sağlıyor. Ancak 2 Mart’ta, yetkililer gelecek Windows Server sürümündeki özellikler hakkında halka açık bir paylaşım yaptı.

Yetkililerin bir yıl önce söylediği gibi, Windows Server’ın bu gelecek sürümü bir sonraki Windows Server Uzun Süreli Hizmet Kanalı (LTSC) sürümü olacak ve “2021’in sonuna doğru” genel kullanıcı tarafından kullanılabilecek. Server’in en son LTSC sürümü Windows Server 2019’du. Server’in LTSC sürümleri, on yıl boyunca güvenlik güncellemelerini almakta ancak tasarım gereği özellik güncellemeleri almıyor.

Duyuru 2 Mart’ta düzenlenen Ignite konferansında yapıldı

2 Mart’taki sanal bahar Ignite 2021 konferansının ilk gününde yetkililer, Windows Server 2022’nin parçası olacak yeni özelliklerin bir listesini yayınladılar. Kullanıcılar yeni Server sürümü ile şunları yapabilecekler:

  • Güvenli çekirdekli sunucu ile kolayca etkinleştirilen tehditlere karşı gelişmiş çok katmanlı koruma uygulayabilme.
  • Varsayılan olarak etkinleştirilen HTTPS ve TLS 1.3 desteği dahil, aktarım sırasında ek bir güvenlik katmanı ile iş açısından kritik varlıklara güvenli bağlantı yapabilme.
  • Azure Arc ile Windows Server’ı daha etkin bir şekilde yönetip, kontrol edebilme.
  • En son Windows Admin Center ile daha iyi sanal makine yönetimi elde edebilme.
  • Storage Migration Service’inde (Depolama Geçiş Hizmeti) desteklenen yeni senaryo ile dosya sunucularını şirket içinden Azure’a geçirebilme.
  • Daha hızlı indirme ve basitleştirilmiş ağ ilkesi uygulaması için daha küçük imaj boyutuyla konteyner uygulama dağıtımını iyileştirebilme.
  • Windows Admin Center’daki yeni konteynere alma aracıyla .NET uygulamalarını güncelleyebilme.

Windows Insider’lar, Windows Server 2022 ön izleme versiyonunu indirebilir ve bunları yerel olarak çalıştırabilirler. Ayrıca, Azure’da bulunan ön izlemeyi versiyonunu da deneyebilir.

Kaynak: zdnet.com

Diğer Haberler

Playstation 5, Kripto Para Madenciliğinde Kullanılıyor Olabilir
Microsoft’dan Windows 10 Bulut PC
iPhone 13 Beklemeye Değecek Özellikler ile Gelebilir

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu