Haberler

Microsoft, Windows 11 İçin “Yenilenmiş” Bir Görev Yöneticisi Test Ediyor

Microsoft, en son Windows 11 önizleme sürümünde yeni bir tasarım ve modern bir görünümle Görev Yöneticisi kullanıcı arabirimini canlandıran yeni bir gizli özelliği test ediyor.

Görev Yöneticisi en sık kullanılan yerleşik Windows uygulamalarından biridir ve kullanıcıların bir işlemin ne kadar CPU ve bellek kullandığını görmesine, işlemleri sonlandırmasına, otomatik başlayan programları yönetmesine veya bir bilgisayarda hangi programların çalıştığını görmesine olanak tanır.

Ancak, birkaç ince ayar ve küçük değişiklik dışında, Windows Görev Yöneticisi, Windows 10’un piyasaya sürülmesinden bu yana değişmeden kalmıştı.

“Yenilenmiş” Görev Yöneticisi

Geçen hafta Microsoft, ‘Geliştirici’ kanalı üzerinden Windows 11 önizleme sürümü 22538’i yayınladı. Bu sürüm Windows Görev Yöneticisi için yenilenmiş bir kullanıcı arabirimi sunan ‘TaskManagerRejuvenated’ adlı yeni bir gizli özellik de içermekteydi.

Windows geliştiricisi Gustave Monce tarafından keşfedilen özelliğin etkinleştirilmesi, programa yeni bir işlev eklemiyor.

Görev Yöneticisi’nin mevcut sürümü gibi, “yenilenmiş” sürüm de İşlemler, Performans, Uygulama geçmişi, Başlangıç uygulamaları, Kullanıcılar, Ayrıntılar ve hizmetler gibi aynı bilgi ekranlarını içermekte.

Ancak, Görev Yöneticisi artık normal sekmeli bölümler yerine ekranları seçmek için bir kenar çubuğu menüsüne sahip uygulama benzeri bir kullanıcı arayüzü kullanıyor.

New rejuvenated Windows 11 Task Manager
Yenilenmiş Görev Yöneticisi

Ayrıca Microsoft, Görev Yöneticisi’nin üst kısmında bilgisayarın adını, modelini ve kullanılan mevcut kaynakları aşağıdaki gibi gösteren sabitlenmiş bir bölüm görüntüleyen yeni özellikleri de test ediyor.

New hero element in Windows Task Manager Microsoft
Yeni görünüm

Bu yeni özellik şu anda statik durumda, yani yeni sürümün üzerinde çalıştığı cihazdan bağımsız olarak sadece ‘Surface Pro 8’ bilgisini gösterecek.

Heyecan verici yeni özelliklerle dolu olmasa da Microsoft’un eski kullanıcı arabirimi öğelerini yeni modern Windows 11 deneyimi ile güncellediğini görmek güzel.

Windows 11’deki yeni Görev Yöneticisi nasıl etkinleştirilir

Yeni Windows 11 Görev Yöneticisini test etmek isterseniz, Windows Insider programlarına katılabilir ve mevcut Windows 11 derlemesini (22538 derlemesi) veya daha yenisini yükleyebilirsiniz.

Bu yapıyı elde etmek için Windows Insider programının ‘Dev’ kanalına katılmanız gerekecek.

En son Windows 11 Indsider derlemesi yüklendikten sonra, yeni Görev Yöneticisini etkinleştirmek için şu adımları izleyebilirsiniz:

  1. Windows 10 ve Windows 11’de gizli geliştirici özelliklerini etkinleştiren ViveTool‘u indirin. İndirdikten sonra zip dosyasını çıkarın.
  2. Yükseltilmiş Komut istemini açın ve ViveTool’dan çıkardığınız klasöre gidin.
  3. Şimdi aşağıdaki komutların her birini ayrıca girin. Hepsi gerekli değil, ancak hepsi de bu yeni özelliğin bir parçası.
    1. vivetool addconfig 35908098 2
    2. Sistem bilgisini gösteren özelliği de aktifleştirmek istiyorsanız şu komutu girmelisiniz: vivetool addconfig 36898195 2
    3. Son olarak, yeni Görev Yöneticisine Karanlık Mod desteği eklemek için şu komutu girin: vivetool addconfig 37204171 2

Her komutu girdikten sonra, ViveTool aşağıda gösterildiği gibi “Başarıyla ayarlanan özellik yapılandırması” çıktısını verecektir.

Using ViveTool to enable new Task Manager skin
Yeni Görev Yöneticisi görünümünü etkinleştirmek için ViveTool’u kullanma

Bütün komutlar girildikten sonra Görev Yöneticisi’ni yeniden başlatarak yenilenmiş olan görünüm ile kullanmaya başlayabilirsiniz.

Testiniz bittiğinde, yükseltilmiş bir komut isteminden aşağıdaki ViveTool komutlarını çalıştırarak yeni Görev Yöneticisi özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz.

vivetool addconfig 35908098 0
vivetool addconfig 36898195 0
vivetool addconfig 37204171 0

Orijinal sürüme geri dönmek için de Görev Yöneticisi’ni yeniden başlatmanız gerekmekte.

Kaynak: bleepingcomputer.com

Diğer Haberler

Microsoft’un Activision-Blizzard Anlaşması Sony’nin Market Değerinden 20 Milyar Sildi
Intel Bitcoin Madencilik Pazarına Yeni Bir Çiple Girecek
CISA, Siber Saldırılarda Kullanılan Güvenlik Açıkları Listesine Yenilerini Ekledi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.