Haberler

Microsoft, Windows 11 için Recall Özelliğini Tanıttı

Microsoft, Windows 11 için ‘Recall‘ adını verdiği yeni bir yapay zeka (AI) destekli özelliği duyurdu. Bu özellik, bilgisayarınızdaki tüm faaliyetlerinizi kaydederek geçmişteki aktivitelerinizi aramanıza olanak tanıyor.

Recall, bilgisayarınız için bir fotoğrafik hafıza işlevi görüyor. Bu sayede, bilgisayarınızda yaptığınız veya gördüğünüz her şeye ana dilinizdeki sorgularla erişim sağlayabiliyorsunuz.

Recall ile zaman çizelgenizde gezinebilir ve açtığınız herhangi bir uygulama, web sitesi veya belgedeki içeriği bulabilirsiniz. Özellik, tanıdığı içeriklere dayalı olarak eylemler önermekte, bu sayede Outlook’taki belirli bir e-postaya veya Teams’deki doğru sohbete kolayca geri dönebilmenizi sağlamakta.

Bu özelliği Windows'ta kullanmak için, 40 TOPs NPU, Snapdragon X çipi, 16GB RAM ve 256GB depolama alanına sahip bir Copilot+ bilgisayara ihtiyacınız olacak.

Recall, aktif pencerenizin ekran görüntüsünü her birkaç saniyede bir alarak zaman içinde yaptığınız şeylerin anlık görüntülerini oluşturur. Microsoft, bu özelliğin yaklaşık üç aylık anlık görüntüleri depolamak için en az 256 GB sabit disk ve 50 GB boş alan gerektirdiğini, ancak daha fazla depolama tahsis edilerek bu sürenin artırılabileceğini belirtiyor.

Recall anlık görüntüleri, Copilot+ bilgisayarlardaki NPU ve bir yapay zeka modeli tarafından analiz edilerek ekran görüntülerinden bilgi çıkarılır ve bu bilgiler yeni bir Windows anlamsal dizinine eklenir. Microsoft, tüm bu verilerin kullanıcı hesabına bağlı Bitlocker şifrelemesi ile şifrelendiğini ve aynı cihazdaki diğer kullanıcılarla paylaşılmadığını belirtiyor.

Microsoft, bu özelliğin Haziran ayında İngilizce, Çince (basitleştirilmiş), Fransızca, Almanca, Japonca ve İspanyolca dillerinde destekle birlikte sunulacağını ve ileride daha fazla dilin ekleneceğini söylüyor.

Kullanıcılar, Recall’ın hangi bilgi ve uygulamaları kaydedebileceğini kontrol edebilir ve Microsoft, yapay zekanın donanım seviyesinde çalıştığını ve tüm verilerin yerel olarak depolandığını, bulut veya Microsoft ile paylaşılmadığını belirtiyor.

Microsoft’tan Yusuf Mehdi’nin yeni duyurusunda şu ifadelere yer veriliyor: “Recall, tamamen cihazınızda oluşturulan ve depolanan kişisel anlamsal dizininizi kullanır. Anlık görüntüleriniz size aittir; bilgisayarınızda yerel olarak kalır. Bireysel anlık görüntüleri silebilir, zaman aralıklarını ayarlayıp silebilir veya görev çubuğunuzdaki Sistem Tepsisindeki simgeden herhangi bir noktada duraklatabilirsiniz. Ayrıca, belirli uygulamaların ve web sitelerinin kaydedilmesini engelleyebilirsiniz. Gizliliğinizi güvenle kontrol edebilirsiniz.”

Introducing Copilot+ PCs – The Official Microsoft Blog

Ayrıca, Microsoft, özelliğin içerik moderasyonu yapmadığını kabul ediyor; bu da aktif pencerelerde gördüğü her şeyin, kimlik bilgileri, banka bilgileri ve diğer gizli bilgiler dahil, ekran görüntüsünü alacağı anlamına geliyor.

Yalnızca Microsoft Edge’in InPrivate pencereleri ve DRM korumalı içerikler varsayılan olarak Recall’dan hariç tutulacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu