Haberler

Microsoft, Windows 10 ve Windows 11 ISO Erişimlerini Rusya’da Yasakladı

Microsoft, Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaş sonrası çeşitli ambargolar uygulamıştı. Bunlara bir yenisini Windows 10 ve Windows 11 ISO dosyalarına erişimi engelleyerek devam etti. Bundan sonra Rusya’da yaşanlar insanlar ISO dosyalarına erişemeyecek.

Rusya’da bulunan VPN sunucuları üzerinden yapılan testlerde erişimlerin başarısız olduğu görüldü. Windows 10 ve Windows 11 ISO’larını indirmeye çalışırken, kullanıcılara aşağıda gösterildiği gibi “Talebinizle ilgili bir sorun oluştu” şeklinde bir hata gösteriliyor ancak Rusya dışındaki bir VPN sunucusuna bağlanıldığında dosyaların indirildiği görülüyor.

Windows 11 Media Creation Tool’u indirmek hala mümkün, ancak çalıştırmak istendiğinde “Bilinmeyen bir nedenden dolayı bu araç bilgisayarınızda çalışamadı” diyen bir 0x80072F8F-0x20000 hatası veriyor.

Bunun teknik bir hata olup olmadığı veya Microsoft’un kasıtlı olarak indirmeleri engelleyip engellemediği şu anda belli değil.  Microsoft, Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaş sonrası Mart ayından başlayarak ülkedeki tüm satışların askıya almıştı.

Kaynak: bleepingcomputer.com

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bu olanlar hepimize bir ders olmali. Teknoloji ve yazilim konusunda disari bagimlilik neredeyse facia ile sonuclanabilir. Bulut ve subscription uyeliklerinin guvenirlirligi ile networkte backupsiz yillarca calismak gibi is ve devlet altyapilarini durdurabilir. Bugun hizmetlere erisbiliyorsak, bu sadece an itibariyle listenin dogru tarafinda olmamizdandir ve o liste kalici degildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.