Haberler

Microsoft, Üçüncü Taraf Yazıcı Sürücülerini 2025’ten İtibaren Desteklemeyi Durduracak

Microsoft, Windows işletim sistemini kullanan kullanıcılara önemli bir güncelleme hakkında bilgi verdi. Artık üreticilerin yazıcı sürücülerinin Microsoft tarafından Windows Güncelleme aracılığıyla güncellendiği bir dönem sona eriyor gibi görünüyor. Microsoft, yazıcı/tarayıcılar için Mopria standardına daha fazla güvenmeyi planlıyor.

Bu değişiklik muhtemelen 2025 yılından itibaren yeni yazıcı sürücüleri için geçerli olacak ve yalnızca Windows 11 ve sonraki sürümleri için geçerli olacak, çünkü Windows 10 desteği Ekim 2025’te sona erecek.

Windows 10 21H2’den itibaren işletim sistemi ağ ve USB bağlantı noktaları üzerinden bağlanan Mopria uyumlu yazıcı cihazları için Microsoft IPP Class Driver desteği sunuyor. Bu, üreticilerin bir Microsoft IPP Class Driver sağlamalarını gerektiriyor ve yazdırma cihazları üreticilerinin kendi kurulum programlarını, sürücülerini, yardımcı programlarını vb. sağlama zorunluluğunu ortadan kaldırıyor.

Mopria, herhangi bir Mopria sertifikalı yazıcıya kolay ve sorunsuz bir şekilde yazdırma veya tarama imkanı sağlamak üzere tasarlanmış bir standart. Bu sadece Windows için değil, aynı zamanda Android veya Chromebook’lar için de geçerlidir. Bu standart, Mopria Alliance adlı bir birliğin tanımladığı bir standarttır. Mopria Alliance, “tarama ve yazdırma için evrensel standartlar ve çözümler geliştiren yazıcı ve tarayıcı üreticileri ile ilgili yazılım üreticilerinin birliği” olarak tanımlıyor. Bu birlik, Canon, HP, Samsung ve Xerox tarafından Eylül 2013’te kurulmüştü

Eski Windows yazıcı sürücüsü desteği (v3/v4) sona eriyor. Microsoft’a göre, yeni Mopria standardı artık Print Support Uygulamaları aracılığıyla kullanılabilir. Bu uygulamalar Windows Mağazası aracılığıyla dağıtılır ve otomatik olarak yüklenir. Ancak bu, Microsoft’un Windows üzerindeki eski (miras) v3 ve v4 yazıcı sürücülerini desteklemeyi durdurduğu anlamına gelir. Destek makalesi “Windows Üzerinde Üçüncü Taraf Yazıcı Sürücülerinin Servis Sonu Planı”nda, yeni eski v3/v4 yazıcı sürücülerinin destek sonunun yol haritası bulunmaktadır.

Önemli tarihler

Eylül 2023: Eski üçüncü taraf yazıcı sürücülerinin yakında desteklenmeyeceği açıklandı.

2025: Destek kesilmeye başlanacak. Muhtemelen Windows 10’un destek süresinin Ekim 2025’te sona ermesiyle başlanılacağı tahmin ediyor. Bu noktadan sonra yeni yazıcı sürücüleri artık Windows Güncelleme aracılığıyla yayımlanmayacak. Ancak mevcut yazıcı sürücüleri hala Windows Güncelleme aracılığıyla güncellenebilecektir.

2026: Microsoft, Windows IPP sürücüsünün Inbox sınıfının her zaman tercih edilmesini sağlamak için yazıcı sürücülerinin sıralamasını değiştirmeyi planlıyor. Windows Güncelleme aracılığıyla üçüncü taraf yazıcı sürücüsü güncellemelerine (güvenlikle ilgili düzeltmeler hariç) izin verilmeyecek.

Microsoft, konuyla ilgili daha fazla detayı yanıtlayan bir SSS yayınladı. Kullanıcılar pek fazla bir şey değişmiyor. Mevcut üçüncü taraf yazıcı sürücüleri hala Windows Güncelleme aracılığıyla yüklenebilir. Ayrıca kullanıcılar, yazıcı üreticilerinin kurulum programları ile yazıcı sürücüleri kurma olanağına sahip. Ancak uzun vadede yeni yazıcılar, Windows altında yalnızca Microsoft IPP Class Driver ile desteklenecek.

Kaynak: borncity.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu