Haberler

Microsoft Teams, AI ile dış sesleri engellemeyi hedefliyor

Teams video toplantılarında Makina Öğrenmesini kullanarak sizin sesiniz ile etraftaki sesleri ayırt etme becerisini geliştiriyor.

Toplantılarda en rahatsız edici şeylerden birisi, toplantıya katılan kişilerden birisi gürültülü bir yerde ise, sesli / görüntü konferansta söz ilgili kişiye geçtiğinde büyük bir cümbüşün gelmesidir.

Burada Teams AI yardımı ile , dış sesleri ayırt etmeyi ve sadece konuşan kişinin sesine odaklanmayı hedefliyor.

Aslında Microsoft, skype zamanından beri belli olan sesleri otomatik engelleyebiliyor, bilgisayar fanı, vantilatör sesi gibi şeyler hep aynı spektrumda gittiği için belli bir noktadan sonra otomatik olarak engelleyebiliyor, fakat zor olan insan sesini bir ses spektrumunda bakarken konuşmadığı alanlardaki oluşan dalgaları ayırt edebilmek.

Bunun için çok büyük bir veri kümesi ile sinir ağını eğittiğini belirten yetkililer, sürekli farklı gürültüler ile verileri işleyip temiz sesi ve gürültülü sesi ayırt etme mantığıyla yapay zekayı geliştirdiklerini belirtiyorlar.

Teams, şu anda video aramalarında dilerseniz sizin dışınızdaki herşeyi bulanıklaştırıp sadece size odaklanmayı sağlayabiliyor. Bu gibi gürültü engelleme özellikleri ile birlikte, rakiplerinden önde olacağa benziyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu