Haberler

Microsoft Şifrelere Elveda Demeye Hazırlanıyor

Microsoft kullanıcıların geleneksel şifreler kullanmasına gerek bırakmayan önemli bir güvenlik politikası değişimi duyurdu.

Firma yaptığı açıklamada şifreleri tamamıyla kaldırmaya kararlı olduklarını, kullanıcıların artık karmaşık giriş bilgileri hatırlamak zorunda olmadıklarını söyledi.

Firmanın yayınladığı bir blog girdisine göre her saniye 579, yılda ise 18 milyar şifre saldırısı gerçekleşmekte. Bir parola oluşturucusu ile kompleks ve güçlü bir şifre yaratabilseniz ve bu şifreleri bir parola yönetisi ile güvenliğe alabiliyor olsanız bile bir çok kullanıcı bunlarla uğraşmak istemiyor. Artık Microsoft’un yardımıyla uğraşmak zorunda da kalmayacaklar.

İlgilenen kullanıcılar şu an Microsoft hesaplarındaki şifreyi kaldırabilirler. Outlook, OneDrive ve Microsoft’un öteki uygulama ve servislerine giriş yapmak isteyen kullanıcılar artık bir Microsoft Authenticator Uygulaması, Windows Hello, bir güvenlik anahtarı ya da telefonlarına veya email’larına gönderilen bir doğrulama kodu ile giriş yapabilirler.

Başlamak için kullanıcıların cihazlarına bir Microsoft Authenticator uygulaması yüklemesi ve bunu kişisel Microsoft hesabıyla ilişkilendirmesi gerekiyor.

Bundan sonraysa Microsoft hesabına giriş yapmalı, gelişmiş güvenlik özelliklerini (advanced security options) seçmelisiniz. Bir sonraki adım için bu özelliğin açılması gerekiyor. İsterseniz ekstra güvenlik için yine buradan iki adımlı doğrulamayı aktive edebilirsiniz.

Şifresiz hesap bir kere aktive edildiğinde ekrandaki yönergeleri takip edin ve daha sonra Authenticator uygulamanızdan gelen bildirime onay verin. Eğer yeniden şifre kullanmaya karar verirseniz bu özelliği halen geri ekleyebilirsiniz.

Bu özellik önümüzdeki haftalarda herkese açık hale gelecek. Yani henüz gözükmüyorsa bir süre bekleyip Microsoft hesabınızı daha sonra tekrar kontrol edebilirsiniz.

Kaynak: techradar.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.