Microsoft Ürün Ailesi

Microsoft Sertifikalari İçin Online Sınav İmkanı

Microsoft tarafında Sertifikasyon süreçlerine yeni bir yaklaşım için Online Sınav imkanını devreye almıştı. Bu konuda nasıl bir yol izlememiz açısında sizlerle bilgi paylaşmak istiyorum. Özellikle IT sektöründe kariyer yapmak isteyenlerin, hedefleri olduğunu ama nerden başlamak konusunda kararsız olduğunu bu aşamada en azında kılavuz olması niyetiyle bu yol haritasını anlatmaya çalışacağım.

Geçen hafta için Tüm MCP, MCSA, MCSE ve MCT web sitesinde güncelleme ile bu konuya ne kadar önem verdiğini bir kez daha göstermiş oldu.

Öncelikle ilk sorunun hangi alanda kendini geliştirmesi, detaylıca düşünmesi ona göre adımlarını atması gerekmektedir. İş hayatımızda öncelikle dikey bir alanda uzmanlaşmak o konuya hâkim olduktan sonra yatay anlamda kendimize beceri katabilmemiz sektörün içinde bulunan, her işten biraz anlamaktansa bir konuda uzmanlığımızı ispatlamamız gerekliliği her geçen gün artıyor. MİCROSOFT bunu çözümlediği için, Ana dalların altına ağaç yapısı gibi uzmanlık seviyelerine göre ayırt etmiştir.

 

clip_image002

Microsoft en son yayınlanan listesine ulaşamadığım için şimdilik bu tablo üzerinden hedeflerimizi belirlememiz gerekiyor.

Ø  MOBILITY

Ø  CLOUD PLATFORM & INFRASTRUCTURE

Ø  PRODUCTIVITY

Ø  DATA MANAGEMENT & ANALYTICS

Ø  APP BUILDER

Ø  BUSİNESS APPLİCATIONS

 

Bu Ana başlıklar altında hangi konuda Dikey uzmanlık yapmak istediğimiz belirtelim. Bu aşamada yaptığımız değil yatkın olduğumuz alan seçilmeli, çünkü alınacak sertifikanın içinin dolu olması size bir konuda yeterli bilgiyi, öğretmesi sizin gelişimiz için en önemli noktadır.

 

Artık seçim yönümüzü seçtiğimize göre, anlamlı bir mail adresi ile varsa devam etmeniz olacaktır. Sertifika işlemlerinden sonra bu olayın çokta mümkün olmadığını göreceksiniz.

 

Microsoft mail uzantılarından [Outlook.com.tr tavsiyem] aşağıdaki linkten devam etmeniz.

 

https://www.microsoft.com/en-us/learning/dashboard.aspx

clip_image004

 

Tüm sınavların listelendiği alana gidelim bakalım bizim için uygun alan hangisi.?

clip_image006

 

Ana başlıklar altından  Data Exams ile devam edeceğim.

 

https://www.microsoft.com/en-us/learning/browse-all-certifications.aspx

 

clip_image008

 

Database Development alanından devam edeceğim. İlgili alanı seçtiğimde yol haritam karşıma gelecektir.

 

clip_image010

 

Exam 70-761/Course 20761

Querying Data with Transact-SQL

Exam 70-762/Course 20762

Developing SQL Databases

2 sınav sonrasında    MCSA yetkinliğine ulaşacağımı ayrıca sonrasında  +1 sınav ile MCSE alanına yükselebileceğim bilgisi verilmektedir.

Şu aşamaya kadar hedefimizi yol haritamızı belirleme işlemlerini tamamladık. Artık sınav işlemlerini nasıl yapacağınızı hakkında bilgi vermek istiyorum.

clip_image012

View exam Details   sınav planlama ekranına devam edeceğiz.

clip_image014

Ülkemizin sınav ücretleri son zamanlardaki Dolardaki artışa bağımlı olarak alındığı için, şu an için 600 TL civarında bu açıdan sınava iyi çalışmak kendi yararımıza olacaktır.

Sınav Müfredatı için bu sayfanın altına geldiğimiz zaman açıklayıcı bir bilgi verildiği hangi alanlardan soruların çıkacağı bilgi verilmiştir. Sınav sonucunda tarafınıza verilen sonuç bilgin dede aynı müfredatta ne kadar soruya doğru cevap verdiğimi bilgisi verilmektedir. Eksik yönümüzü görmemiz açısından gayet güzel bir işleyiştir.

clip_image016

 

Microsoft sınavların Pearson VUE firması tarafından organize edildiği için ilgili şirketin ana sayfasına yönlendirme işlemi yapılıyor.

clip_image018

Adres bilgilerinizi yazmanız özellikle faturalama alanında faydalı olacaktır.

Complete Registration

Bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

clip_image019

At a local test center

At my home or office

At a Certiport test center

 

Bu alanda ilgilendiğimiz 2 alan var aslında Yerel bir test merkezi   veya Yeni eklenen Ev ve Ofis den   sınava girebilme özellikle Ev ve Ofis seçeneği hakkındaki tecrübelerimi paylaşacağım.

Ama âdet yerini bulsun yerel test merkezinden başlayalım.

clip_image020

Sınav dilini belirtmemiz gerekiyor. Sınav aşamasında yerel merkezden girilecek sınav için dili belirtiyoruz.

Sonrasında belirtiğimiz adrese en yakın merkezler listeleniyor. Boş zamanlardan birini seçip ilerliyoruz. Sonrasında ödeme işlemlerini gerçekleştikten sonra test merkezinde sınavımıza girip işlemlerimizi tamamlıyoruz.

 

Asıl anlatılması gereken seçenek ise Ev ve Ofis’ten sınava girme imkânı bu görüldüğü kadar değil aslında kayıt aşaması diğer seçenekten farksız olmasına rağmen online sınav anında katı kurallara tabi olabilirsiniz.

Örnek   çalışma masanızda su bile bulundurma şansınız yok.

Şimdi İlgili seçeneği seçip devam edelim.

clip_image022

Görüldüğü gibi katılım şartları hakkında epey madde var, Tabiki diğer seçenekten daha kullanışlı olduğu gayet açık belirli bir adres hiç fark etmez girme şansınız özellikle İstanbul ve Ankara uzak alanlarda yaşanan sıkıntıların aşılması eğitim hakkınızın size sunulması online girme şansı ile sınav öncesi yaşanan şehir değişikliğinin verdiği yoğunluğun olmaması güzel bir artı olarak değerlendirilmesi gerekmektedir.

 

Ayrıca yerel test merkezlerinde belirli günlerde sadece 1 gün Perşembe Sanırım sınavlara girilebilmesi, online aşamadınsa böle bir kısıt yok ama tabiki Microsoft bundan hariç bir politikası var.

 

Sınav Süreleri: 2 Saat

Ortalama Soru: 48

Toplam İstenen Puan: 700

 

Sınavda yetersiz puan alanların çok dikkatli olması gerekiyor. Neden mi?

Aynı Sınav bir sonraki giriş engellemesi

1.Sınav: 24 Saat Sonra 2 Sınav

2. Sınav :14 Gün sonra 3 Sınav

3.Sınav: 14 Gün sonra 4 Sınav

4: Sınav: 14 Gün Sonra 5 Sınav

5.Sınav: 12 Ay Sonra

 

Her sınav arasında belirli aralıkla gün sayısı ile kullanıcıya çalışma fırsatı tanınıyor.

Sonrasında tarih işlemlerine geliyoruz.

clip_image024

İlgili sınav işlemini tarihini belirtiyoruz. Saat konusunda dikkat etmemizde yarar var. Saat farkını dikkate almadan size en uygun zaman aralığını seçmenizde yarar var.

Bu aşamadan sonra ödeme işlemleri her sitede olduğu gibi satın alma işlemlerini yapıyoruz. Belirtilen adrese mail ile fatura ve Sınav bilgilerini gönderiliyor.

Your dasboard alanına dönüp “Start a previously scheduled online proctored exam” planlanmış sınavlarımızı görüntüleyebiliriz.

Sınav süresinden yarım saat önce ilgili alan aktif olacak ve sınav için size bağlantı gerçekleştirilecektir.

clip_image026

https://www.youtube.com/watch?v=zjTcodH2EbA

Online sınav Öncesi dikkat etmeniz gereken bilgiler yukardaki eğitim materyalinde bulunmaktadır.

İPUÇLARI

Eğitim salonunun sade olmasına dikkat ediniz.

Masaüstünüzde herhangi bir cihaz vs bulunmaması sizin yararınıza olacaktır.

Sınav politikaları belirten kişiyi iyi dinleyiniz. Dil İngilizce olduğu için Birde Hintli çıkarsa

Sınav sırasında asla kamera önünden ayrılmayınız.

Kesinlikle dışardan kapıyı kapalı tutunuz. Olurda biri girmek isterse sınavınız iptal edilir.

İnternetiniz kesinti yaşamayacağını emin olunuz Wifi yerine kablo kullanmanızı öneririm.

 

Umarım faydalı bir içerik olmuştur.

Konu hakkında aklınıza takılanları tarafıma bildirebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Hocam merhaba, yazınızı çok beğendim çok teşekkür ederim.
    Bir iş başvurusu yapacağım ama “Microsoft MCP sertifikası sahibi olmak.” bu sertifika olması gerekliymiş. İnternette de sadece sizin yazınıza ulaştım microsoftun sitesinde de çok aradım bir türlü bulamadım. Bu MCP sertifikasını nasıl abilirim bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

  2. Merhaba, aşağıdaki link size yardımcı olacaktır, özetle en az bir tane sınava girip 700 puan almanız şart. Sınavlar değişiyor ama şu anda yanılmıyorsam 125$, kalırsanız her seferinde bu ücreti ödemeniz şart.

    https://docs.microsoft.com/en-us/learn/certifications/

    Eskiden ikinci şans tanınıyordu zaman zaman bu kampanyalar olur, yukarıdaki sayfada aradığınız her şey mevcut. İngilizceniz yok ise zaten sınavlar ingilizce olduğu için işiniz çok zor, Türkçe sınavlar da yok değil ama onu bulmanız lazım yani hangi sınavları Türkçe alabildiğinizi araştırmanız gerekli veya foruma sorarsanız arkadaşlar yardımcı olur belki.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu