Haberler

Microsoft, NTLM ve Driver Verifier GUI’yi Kaldırıyor

Microsoft, gelecek Windows sürümlerinden bazı özellikleri kaldırmaya devam ediyor.

Microsoft, Mayıs 2024’te, Driver Verifier GUI artık kullanımdan kaldırılmıştı bunu takip ederek Haziran 2024’ün başlarında, NTLM’yi de emekliye ayıracağını ve gelecekteki Windows sürümlerinden kaldıracağını belirtti.

İşte kısa bir özet;

Driver Verifier ve GUI’i (verifiergui.exe) hala kullanılıyor olup olmadığını bilmiyorum ancak her durumda Microsoft, Driver Verifier GUI’i Mayıs 2024’te kullanımdan kaldırılan kaldıracak.

NTLM Artık Geliştirilmiyor!

Haziran 2024’ün başlarında, NTLM’nin sonunun geldiği duyuruldu. NTLM’nin tüm sürümleri, LANMAN, NTLMv1 ve NTLMv2 dahil artık aktif özellik geliştirmesinde değiller ve kullanımdan kaldırılacaklar.

NTLM’nin kullanımı, NTLM isteklerini Negotiate call ile değiştirilmesiyle devam edecek.

Negotiate, Windows işletim sistemi ve diğer Microsoft ürünlerinde kullanılan bir kimlik doğrulama protokolüdür. Bu protokol, bir istemcinin bir sunucuya bağlanırken kimlik doğrulama yöntemini belirlemek için kullanılır. Negotiate, ilk olarak Kerberos protokolünü kullanarak kimlik doğrulamayı dener ve Kerberos kullanılamazsa otomatik olarak NTLM’ye geçer. Bu, hem güvenlik hem de uyumluluk açısından esneklik sağlar, çünkü sistem Kerberos desteği varsa daha güvenli bir kimlik doğrulama yöntemi kullanırken, Kerberos kullanılamıyorsa NTLM’yi kullanarak geriye uyumluluk sağlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu