Haberler

Microsoft Haziran Güncellemeleri Windows Server Yedekleme Sorunlarına Neden Oluyor

Microsoft, Haziran 2022 Salı Yaması Windows güncellemelerini yüklendikten sonra VSS backuplamarda sorun yaratabileceğini belirtti. Sorun Microsoft Dosya Sunucusu Gölge Kopyası Aracısı Hizmetinde (RVSS) bulunuyor. Bu hizmette bulunan zafiyeti gidermek için yayınlanan güncellemeler 3.party yedekleme yazılımlarında backup sorunlarına neden olduğu ortaya çıktı.

Sorunun yaşandığı sistemlerde, gölge kopya oluşturma işlemleri sırasında Windows yedekleme uygulamaları E_ACCESSDENIED hataları alabilir ve Dosya Sunucusunda bir “FileShareShadowCopyAgent Event 1013” günlüğe kaydediliyor.

Etkilenen Windows sürümleri aşağıdaki gibi:

Çözüm

Sorunu çözmek için aynı güncellemeyi hem sunuculara hemde backupların alındığı dosya sunucusuna yüklemek. Bunun nedeni güncellemelerin SMB 3.0 protolünü etkilemesi. Microsft ayrıca, kopyalama işlemlerini gerçekleştirmek için kullanılan Yöneticiler veya Yedekleme Operatörler hesaplarının yetkileri karşımaması durumunda yedeklemelerin başarısız olabileceğini söylüyor. Sorunu çözmek için, Dosya Sunucusunda Yerel Yöneticiler veya Yedekleme Operatörleri grubundan etki alanı hesabına geçmek.

Kaynak: bleepingcomputer.com

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.