Anasayfa » Microsoft, Google ve Zoom Uzaktan Erişim Taleplerini Karşılamaya Çalışıyor, Corona!

Makaleyi Paylaş

Haberler

Microsoft, Google ve Zoom Uzaktan Erişim Taleplerini Karşılamaya Çalışıyor, Corona!

Enfeksiyonlar ve ölümler ile gelen Corona (Korona) virüsü için hükümetler, okullar ve dünya çapında şirketler daha sert önlemler alarak virüsün yayılmasını yavaşlatmaya ve durdurmaya çalışıyor.

Bu önlemlerin belki de üst sıralarında yer almaya başlayan şirketlerde bir ivme neden olan evden çalışma zaten büyüyen trendi vardı. Son yaşanan salgından sonra şirketlerin dışına çıkıp hemen hemen her sektörde kullanılmaya başlanacak gibi duruyor.

Karantinalar, iptaller ve evden çalışma politikaları, insanların iletişimini sağlayan video ve sohbet yazılımlarına olan talebi büyük ölçüde artırmış durumda.  Zoom, Microsoft ve Google gibi yazılım şirketleri, yazılımlarını ücretsiz olarak sundular ve kullanıcılardan gelen artan talebi karşılayabilmek için yoğun çaba gösteriyorlar.

Microsoft’un ocak ayının sonundan bu yana Çin’de toplantılarda, çağrılarda ve konferans kullanımında yüzde 500 artış gördü. Amerika Birleşik Devletleri’nde de kullanım Microsoft çalışanları arasında arttı. Geçen hafta, Microsoft Teams’deki sohbet hacimleri yüzde 50 artarken, video ve sesli toplantılar bir hafta öncesine göre yüzde 37 arttı.


Şirketlerin çalışanlarının yazılımları nasıl kullandıklarını takip eden Productiv şirketinin yaptığı açıklamada , seyahatin sınırlandırılmasını ile şubat ayının başından bu yana Zoom kullanımının yüzde 30’dan fazla arttığını gördü. Productiv müşterileri arasında Microsoft Teams kullanımı, mart ayının ilk haftasında şubat ayının ilk haftasına göre yüzde 20 arttı.

Coronavirüs kesinlikle bu uygulamaların talebinin artmasına neden olsa da Zoom, Microsoft, Google ve Slack’in ürünlerinin birçok özelliğini ücretsiz olarak sunması bu şirketlere mali olarak bir zararı olmuyor. Zoom, Çin’deki ücretsiz sürümlerin yanı sıra Japonya, İtalya ve ABD’deki okullar için video görüşmelerinde istek üzerine zaman sınırlarını kaldırdı.

Zoom’un Steckelberg Yahoo’ya verdiği demeçte, “Doğru olanı gerçekten yapmak istiyoruz ve Zoom’un daha çok insan tarafından kullanılması gelecekte şirket için fayda sağlayacağını düşünüyoruz” dedi.

Microsoft , Teams’in Premium sürümünü herkese altı ay boyunca ücretsiz olarak sunuyor ve ücretsiz sürümünde mevcut kullanıcı sınırlarını kaldırdı. Premium Teams ürünü, Office Suite için ödeme yapanlara ekstra ücret ödemeden zaten birçok okul için ücretsizdi.

Benzer şekilde, Google geçen hafta 1 Temmuz 2020’ye kadar G Suite ve G Suite for Education müşterilerine ücretsiz olarak kurumsal video konferans özelliklerini (250 kişiye kadar) sunacağını duyurdu.

Slack’in her zaman ücretsiz bir sürümü vardı.

Bu uygulamaların popülaritesindeki artış, indirme verilerinden açıkça görülmektedir. Zoom, bu hafta ilk kez ABD’de iOS’ta en çok indirilen iş uygulaması oldu ve diğer 11 pazarda en iyi iş uygulaması oldu.

İtalya’da Google’ın Hangouts Meet ve Classroom gibi iş uygulamaları, bu hafta uygulama kategorisinden en çok indirilen uygulamalar oldu. Zoom, Teams ve Slack, büyük bir sorunlarının olmadığını ve sürekli artan talebe hazırlandıklarını söylediler.

Kaynak

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın