Haberler

Microsoft Fiziksel Satış Mağazalarını Kapatıyor


Microsoft 11 yılın ardından fiziksel satış mağazalarını kapatarak bunun yerine dijital satışa odaklanacağını açıkladı. İlgili açıklamayı Microsoft mağazaları kurumsal başkan yardımcısı David Porter, 26 Haziran’da Linkedin hesabı üzerinden yaptı.

Microsoft, fiziksel mağaza çalışanlarını şirkette tutmaya devam edip dijital satış, eğitim ve son kullanıcı ile kurumsal müşteri desteği gibi faaliyetlere yönlendirecek. Porter’ın açıklamasına göre COVID-19 pandemisinin başlangıcından beri mağazaların kapatılmasından sonra mevcut çalışanlar zaten eğitim ve uzaktan satış rollerine yönlendirilmiş durumda.


Microsoft, Londra, New York, Sydney ve Redmond’daki amiral mağazalarını kapatmayacak. Porter, şirketin bu mağazaları daha çok deneyim merkezleri olarak hizmet edecek yeni alanlar olarak “yeniden tasarlayacağını” söyledi. Müşterilerin bu merkezleri nasıl ziyaret edebilecekleri hakkında daha fazla ayrıntı sunmadı.


Microsoft ilk olarak Şubat 2009’da Microsoft markalı perakende mağazaları açma planlarını açıkladı. Microsoft’un stratejisi bu mağazaların çoğunu fiziksel olarak mümkün olduğunca Apple perakende mağazalarına yakın bulunan yerlere açmaktı.

Bununla birlikte, Microsoft’un perakende mağazaları Apple’ın mağaza açtığı yerlerde çok fazla açılamadı. Microsoft, Windows 8 tanıtımının bir parçası olarak 2012’de daha fazla fiziksel mağazayı hızla açmak için bir takım taktikler denedi. Ancak Microsoft, toplam mağaza sayısı ve bu mağazalardaki ziyaretçi sayısı bakımından Apple’ın her zaman gerisinde kaldı.

Microsoft’un açıklamasına göre fiziksel mağazaların kapatılmasının yaklaşık olarak 450 milyon USD veya hisse başına 0,05 USD’lik vergi öncesi maliyeti olacak. İlgili maliyet içinde bulunduğumuz çeyrekte Haziran sonu itibarıyla kayıtlara yansıtılacak.

Kaynak    

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.