Haberler

Microsoft, Exchange Server’ın Geleceğini Belirliyor

Microsoft Exchange Server Dünya’da en çok kullanılan MTA’ların başında geliyor ve uzun yıllardır organizasyonlarımızın bir parçası. Elektronik postalar en basit ve hızlı iletşim aracı olma özelliğini korumakta ve organizasyonlar için büyük önem taşımakta.

Microsoft Exchange’in künyesine baktığımızda hayatımıza 11 Haziran 1996’da 4.0 sürümü ile girdiğini görüyoruz.

Exchange Server’ın 1996’da başlayan hikayesi günümüzde devam etmekte. O zamandan bu zamana bir çok değişiklik yaşan Popüler MTA şu an da konsolidasyon sürecini tamamladı ve son sürümü 2019 ile son şeklini aldı. Microsoft uzun zamandır Azure altyapısına büyük yatırımlar yapıyor ve bir çok üründe ardı ardına EOL vermeye başladı. Bunlardan bazıları Microsoft ATA ve Microsoft MIM.

Peki Exchange Serverın geleceği ne olacak?

Microsoft daha önce Exchange 2019’dan sonra Exchange V.Next’in geleceğini açıklamış ve kısada olsa detaylar paylaşmıştı. Microsoft çok detay vermesede Exchange 2019’dan Exchange V.next’e yerinde yükseltme sunacaklarını söylüyor. Bu önceki sürümlerde kullanılamayacak bu da Exchange 2019’a geçmek için iyi bir neden olarak duruyor. Microsoft Exchange V.next’te büyük değişiklikler beklenmiyor ancak Exchange 2019 tarafından mimariyi iyileştirmek ve zaman içinde güvenlik güncelleştirmeleri, Office 365’te bulunan bazı işlevlerle uyumlu özelliklerin eklenmesi temel doğrulmadan modern doğrulamaya geçiş gibi modern ve günvelik özelliklerinin gelmesi bekleniyor.

Exchange Server 2019 desteği devam edecek mi?

Exchange 2016 şu anda genişletilmiş destek kapsamında bulunuyor ve 14 Ekim 2025’te destek son bulacak. Exchange 2019 genişletilmiş desteğide aynı gün bitiyor olacak, dolayısıyla bu tarih Exchange Server müşterileri için önemli bir tarih. Microsoft, Exchange 2016 veya Exchange 2019 için destek tarihlerini değiştirmiyor. Tavsiyeleri Exchange 2019’a geçiş yapmak ancak bu herhangi bir ek destek tarihi getirmeyecek. Bu nedenle müşterilerin Exchange Server V.next’e geçmesi gerekiyor. Microsoft, müşterilere sunucu güncellemeleri hakkında yardımcı olmak için 2022’nin sonlarında hibrit ortamlar için yeni bir sunucu panosu sundu. Exchange 2019’da 2023’ün başlarında benzer bir panoya sahip olacak.

Bir diğer önemli nokta ise Exchange V.next’in sadece Yazılım Güvencesi olan müşterilere sunulacağı belirtiliyor. Microsoft, yeni sürümün tıpkı Exchange Server’ın mevcut sürümleri gibi, Sunucu ve CAL lisansları gerektireceğini belirtiyor. Günün sonunda Microsoft, tüm on premise Exchange yapılarını Exchange Online’a taşımak istiyor. Bunun en büyük nedeni ise güvenlik ve bu konuda da haksız sayılmaz. Siber saldıralara baktığımzda liste başında Excahange Server’ı görmekteyiz ve bunun detaylarını incelediğimizde zamanında yapılmayan güncellemeler, mfa gibi artık her organizasyonun erişebileceği güvenlik önlemlerinin alınmaması, kullanılmayan EDR’lar güncelleme yapılmayan antivirüs yazılımları, internete açık sunucular gibi tasarım ve yönetim zafiyetleri görmekteyiz. Zaman daralıyor ve organizasyonlarımızın sorun yaşamaması için gerekli adımları ve planlamaları bu günden yapmamız gerekiyor.

Kaynak:

https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Microsoft_Exchange_Server

https: //practical365.com/future-for-exchange-server-june-2022

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.