Haberler

Microsoft Entra ID Yeni Özelliklere Kavuştu!

Gittikçe dijitalleşen bu dünyada, kimlik saldırıları en çok hedeflenen alanlardan biri haline gelmiştir. Bu saldırıların karmaşıklığı ve sıklığı artarak devam etmektedir. Geleneksel yöntemlerle bu tehditlere karşı koyabilmek artık yetersiz kalmaktadır. Kimliklerimizi nasıl koruyacağımız ve bu yeni tehditlere nasıl hızlı yanıt verebileceğimiz konusunda farklı bir yaklaşım benimsememiz gerekmektedir.

Microsoft Entra ID Protection (yakın zamanda Azure AD Kimlik Koruması olarak yeniden adlandırılmıştır), saldırıları önceden tespit ederek engellemeye yardımcı olur. Kimlik Koruması, kimlik devralmalarını gerçek zamanlı olarak engeller ve gelişmiş makine öğrenimi (ML) tabanlı tespitler, risk tabanlı erişim politikaları ve kapsamlı risk raporları ve öngörüler sunarak saldırıların otomatik olarak azaltılmasını sağlar. Önemli öngörüler sağlayan yepyeni bir kontrol paneli, mevcut saldırıları engellemek için yeni algılamalar, Microsoft’un kullanıcıları yeni ortaya çıkan saldırılardan hızla koruması için yeni bir mekanizma ve Microsoft 365 Defender ile entegrasyon.

Yeni Kontrol Paneli

Kimlik yöneticileri ve BT uygulayıcıları için tasarlanmış olan Entra ID Protection’ın yeni kontrol paneli, güvenlik durumunuzu daha iyi anlamanıza ve kimlik ihlallerine karşı etkili önlemler almanıza yardımcı olur. Bu kontrol paneli, detaylı bilgileri görsel ve eyleme geçirilebilir önerilerle birleştirerek, organizasyonunuzun güvende olup olmadığına dair soruları yanıtlamanıza yardımcı olur. “Organizasyonum şu anda hangi tür saldırılara maruz kalıyor?” ve “Bu saldırılara nasıl karşılık vermeliyim?” gibi soruların yanıtlarını bulmanızı sağlar.

Aylık Trendler ve Ölçümler

Risk bazlı koşullu erişim politikaları ve modern kimlik doğrulama politikalarını kullanarak güvenliği artırdıkça, kurumunuzun koruması da güçlenir. Korumalarınızın etkinliğini göstermek için aylık trendleri içeren dört temel ölçüm sunuluyor. Engellenen saldırıların sayısı ve kullanıcıların korunduğu ölçümler, güvenlik önlemlerinizin etkinliğini gösterirken, ortalama düzeltme süresi, organizasyonunuzun güvenlik açıklarına ne kadar hızlı yanıt verdiğini vurgular. Ayrıca, risk bazlı politikaları ve self servis şifre sıfırlama gibi otomatik yetenekleri benimseyerek kurtarma hızınızı artırabilir, güvenliği ve operasyonel verimliliği artırabilirsiniz. Son olarak, yüksek riskli kullanıcılar, hesap güvenliği ihlali riskinizi zaman içinde nasıl etkilediğinize dair fikir verir.

Saldırı Grafiği

Sizin ve organizasyonunuzun risk seviyelerini ve güvenlik açıklarının nerede bulunduğunu göstermek amacıyla, son 30 gün içinde tespit edilen ortak kimlik tabanlı saldırı modellerini görselleştiren bir saldırı grafiği sunuluyor. Bu grafik, sızdırılan kimlik bilgileri, anormal belirteçler, parola spreyleri gibi gelişmiş makine öğrenimi tespitlerine dayanarak tanımlanır.

Özel Öneriler

Risk seviyenize bağlı olarak, özel öneriler sunarak etkili önlemler almanıza yardımcı oluyor. Örneğin, kurumunuzda en az 20 yüksek riskli kullanıcının geçerli hesapları kullanarak erişim sağladığını tespit edilirse, bu kullanıcıları korumak için öneriler sunulur. Ayrıca, güvenlik duruşunuzu geliştirmenize yardımcı olacak stratejileri ve önerileri de içerir.

Coğrafi Harita

Organizasyonunuzun karşı karşıya olduğu tehditlere coğrafi bir bakış açısı sunmak için bir harita entegre mevcut. Bu interaktif harita, riskli olayların dünya genelindeki dağılımını gösterir.

Son Etkinlik İşlevi

Son etkinlik işlevi, kurumunuzdaki son riskle ilgili etkinliklerin bir özetini sunar. Şüpheli davranışları yakalamak için yöneticiler veya kullanıcılar tarafından yapılan iyileştirmeleri görüntülemenize olanak tanır.

Yeni kontrol paneli, kimlik ekiplerinize değerli bir yardımcı olacak ve güvenliği daha iyi anlamalarına ve yönetmelerine olanak sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Bu yenilikler, kimlik güvenliği konusundaki bilincinizi ve operasyonel verimliliğinizi artırmanıza yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu