Haberler

Microsoft Edge’nin Android Sürümüne Video Reklam Engelleyici Geliyor

Microsoft, mobil tarayıcısı için video izlerken reklamları engelleyecek bir özellik üzerinde çalışıyor. Reklamsız bir video deneyimi sunan özellik Canary sürümüne entegre edildi.

Microsoft Edge
Microsoft Edge

Microsoft Edge ile web tarayıcı alanında üst sıralarda yer almak isteyen Microsoft, geliştirmelerine devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda Edge’ye hesap makinesi, hız testi ve birim dönüştürücü gibi ek özellikler entegre eden yazılım devi bu geliştirmelerinden pek de olumlu dönütler alamadı. Eklenen yeni özelliklerin tarayıcıyı şişirdiği ve CPU kullanımı artırdığı hakkında birçok eleştiri aldı. Microsoft’un Edge için yeni geliştirmesi ise Android işletim sistemi için. Şirket, Android uygulaması için bir video reklam engelleyici üzerinde çalışıyor.

Microsoft Edge 105 Başlatma ve Kilitlenme Sorunlarının Çözümü

Microsoft Edge’nin reklam engelleyici özelliği test ediliyor

Microsoft Edge, Google Play Store’da 1 milyon defadan fazla indirilmesine karşın Chrome, Firefox, Brave ve Opera gibi tarayıcıların yanında oldukça sönük kalıyor. Zira Google Chrome 10 milyar, diğer tarayıcılarsa 100 milyonu geçgin indirilme sayısına sahip.

Microsoft Edge video reklam engelleme özelliği

Tarayıcı alanında henüz istediği yükselmeyi yakalayamayan Microsoft, kullanıcıların ilgisini çekecek yeni bir özelliği Edge tarayıcısına entegre etmeye hazırlanıyor. Video reklam engelleyici özellik, videoların başlangıcında ve video seyrederken çıkan reklamları engelliyor. Canary sürümüne entegre edilen özellik, YouTube ve Dailymotion gibi platformların videolarında sorunsuz çalışıyor. Test aşamasının ne zaman sonuçlanacağı ve özelliğin kararlı sürüme ne zaman entegre edileceği ile ilgili ise henüz net bir bilgi bulunmuyor.

Özelliği test etmek ve Android işletim sisteminde videolarda çıkan reklamları engellemek için Microsoft Edge’nin Canary sürümünü yükleyebilirsiniz. Yüklemenin ardından adres çubuğuna edge://flags/#edge-block-video-ads yazarak özelliği aktif hale getirmelisiniz. Sosyal medyada ve Reddit gibi platformlarda Microsoft Edge video reklamlarını engelleme özelliğinin sorunsuz çalıştığına ilişkin birçok yorum bulunuyor.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu