Haberler

Microsoft Edge ile İstenmeyen Bildirimlere Son

Bir siteye girdiğinizde açılan diyalog kutuları, web sitelerinin içeriklerini dayatma ve spam için kullandığı hepimizin canını sıkan şeylerden sadece biri. “Bildirimleri açmak ister misiniz, bu site konumunuzu öğrenmek istiyor, siteye üye olun” gibi mesajlar göze batmaktan öte bir noktaya geldi. Resmi sitelerden gelen bildirimler zaten sinir bozucu değilmiş gibi bir de dolandırıcı sitelerden gelen versiyonları mevcut.

Bu tarz scam amaçlı sitelerde bildirimlere izin vermeden, dosya indirmeden veya başka bir siteye yönlendirilmeden video izlemek bile imkânsız artık. Bildirimleri kabul ederseniz de arkadaşlık siteleri, gereksiz browser uzantıları, pornografik içerikler, web oyunları ve envaiçeşit malware ile karşılaşmanız kuvvetle muhtemel.

İşte tam da bu konuyla ilgili Microsoft Edge’in kullanıcılara sunduğu bir çözüm var. Microsoft Edge Beta 83 ile gelen bir özellik sayesinde bu tarz web sitesi bildirimlerini susturmak artık mümkün. Bunun için Settings kısmından Site Permissions’a ve Notifications’a girip Quiet notification requests seçeneğini tıklamalısınız.

Bu ayarları yaptıktan sonra, normalde bildirimler yağdıran bir siteye girdiğinizde ortalığı daha sakin bulacaksınız. Browser pencerenizin URL kısmının hemen yanında ise bir çan sembolü belirecek. Tıpkı Adblock uzantılarında yaptığınız gibi isterseniz bu çana tıklayıp bildirimlere izin verme şansına sahipsiniz.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu