Haberler

Microsoft Defender Engellenenler Listesi Genişliyor

Windows 10 ve Windows 11 işletim sisteminde Microsoft Defender güvenlik yazılımını kullanıyorsanız, kısa bir süre içerisinde daha gelişmiş güvenlik uygulamasına sahip olacaksınız. Yeni güncelleme ile Microsoft Defender engellenenler listesine yeni öğeler ekleniyor. Microsoft Defender uygulamasında bulunan Microsoft Güvenlik Açığı Sürücü Engelleme Listesi’ne önümüzdeki günlerde “güvenlik açıklarına” sahip sürücüler de eklenecek. 

Microsoft’un Windows 10 ve Windows 11 işletim sistemi sürümlerinde aktif olarak kullanılan Microsoft Defender uygulaması standart bir bilgisayar kullanıcısı için yeterli sayılabilecek bir koruma hizmeti sunuyor. Microsoft Defender uygulamasını geliştirmeye devam eden Microsoft, güvenlik yazılımına gelecek olan yeni özelliği açıkladı. 

Microsoft Defender Engellenenler Listesi Daha Agresif Davranacak

Yazılım devi Microsoft’un Başkan Yardımcısı David Weston tarafından yapılan açıklamaya göre, Defender’a gelecek olan güncelleme sonrasında kullanıcılar güvenli olmayan sürücüler için uyarı alacak. Açık ya da kapalı olarak etkinleştirilebilecek olan bu özellik, kullanıcıların isteğine bağlı olarak sunulacak. Özelliği aktif hale getiren kullanıcılar savunmasız sürücülerin makinelerine zararlı yazılım ekleme ihtimalini ortadan kaldıracak. Microsoft ayrıca tüm savunmasız sürücüleri güvenlik riski olarak eklemeyecek. Savunmasız sürücülerin güvenlik zafiyeti doğurabilecek açıklarının olması durumunda listeye eklenecek ve kullanıcılar uyarılacak. 

Üçüncü Taraf Sürücü Güvenlik Riskleri Engellenecek

Microsoft’un bu hamlesi Microsoft Defender kullanıcılarını, üçüncü taraf sürücülerin güvenlik risklerine karşı koruyacaktır. Son dönemde Windows işletim sistemini daha güvenli hale getirmek için güvenlik önlemlerini sıklaştıran Microsoft’un son hamlesi elbette ki güvenli bir sistem için yeterli olmayacaktır. Kullanıcıların işletim sistemlerini daha güvenli hale getirmesi için sunulan araçları etkin bir şekilde kullanıyor olması gerekiyor. Son dönemde yayımlanan bir rapora göre pek çok şirket ödemesini yaptıkları ve Microsoft 365 ile sunulan güvenlik önlemlerini kullanmıyor. Kullanıcıların ve şirketlerin sistemlerinde güvenliği sağlayabilmesi için Windows ve Microsoft’un hangi güvenlik araçlarına sahip olduğunu öğrenmesinde yarar var.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu