Haberler

Microsoft Bethesda’yı Satın Alıyor!

Microsoft Zenimax/Bethesda’yı satın alıyor. Oyun endüstrisini sarsan bu alım ile Microsoft Fallout, The Elder Scrolls, Doom, Wolfenstein, Dishonored ve daha bir çok IP’nin sahibi olacak. ABD, Maryland merkezli Zenimax dünya çapında başka stüdyolara da sahip. Böylece Microsoft, Xbox için çok ihtiyaç duyduğu bir çok oyun başlığı ve geliştiricinin katılımına sahip olacak. Microsoft’un Zenimax/Bethesda için ödeyeceği bedel 7.5 milyar dolar. Bu bedel Microsoft’un Minecraft/Mojang’a ödediğinin üç katı değerinde.

Bu satın alım ile yine Microsoft çatısı altında olan Obsidian artık Bethesda ile kardeş firmalar olacak. Yani Fallout New Vegas 2’yi görmemiz artık oldukça muhtemel. Yine ilginç şekilde bu işlemden sonra Microsoft rakip firma Sony’nin Ps5 konsoluna iki adet zaman sınırlı konsola özel oyun (timed exclusive) çıkartıyor olacak. Bethesda’nın Ps5’e Xbox Series X’den önce çıkarmayı planladığı Deathloop ve Ghostwire: Tokyo’nun bu alımdan nasıl etkileneceği şu an için belli değil. Bethesda’dan belirsiz bir gelecekte çıkacak olan The Elder Scrolls 6 ve Starfield oyunları da oldukça heyecan yaratan isimlerden.

Xbox’ın başı Phil Spencer resmi Xbox sitesinde yaptığı açıklamada Bethesda’nın Orijinal Xbox’a getirdiği ilk konsol oyunu The Elder Scrolls: Morrowind’den beri kalplerinde özel bir yeri olduğu ve bugünün Xbox’ın geleceği için önemli bir dönüm noktası olduğu yorumunu yaparak herkesi Bethesda’yı Xbox Takımın’da ağırlarken kendine katılmaya davet etti.

Kaynak 1

Kaynak 2

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.