Haberler

Microsoft 365 High Volume Email Genel Önizlemeye Sunuldu

Microsoft bugün heyecan verici bir özelliği genel önizlemeye olarak sunmaya başladı: Microsoft 365 bünyesine yeni eklenen High Volume Email (Yüksek Hacimli E-posta) (HVE) hizmetinin kamuoyuna açık ön izlemesi başladı! Özellikle iş uygulamaları ve SMTP Auth ile yüksek hacimde e-posta gönderimi gerçekleştirenler için tasarlanmış olan bu hizmet, Exchange Online’ın mevcut gönderim sınırlarını aşmanıza olanak tanıyor.

Eğer siz de büyük hacimde iç mesajlarınızı yerinde sunucular üzerinden gönderenlerdenseniz, artık bu yeni hizmeti kullanarak on-premises sunucularınızı rafa kaldırabilirsiniz.

 • 1 Nisan itibarıyla tüm dünya genelindeki kullanıcılar için kullanımaya başlanılan HVE, Nisan ayı sonuna kadar tamamen dağıtılacak. İlk etapta, HVE’nin uç noktası Kuzey Amerika bölgesinde yer alıyor. Ancak, önümüzdeki aylarda daha fazla bölgeye yayılarak global bir hizmet haline gelmesi hedeflenmektedir.
 • HVE ile, kullanıcılara tipik bir kullanıcı posta kutusuna kıyasla daha yüksek hacimlerde e-posta gönderme imkanı sunulması hedeflenmektedir. Bu, özellikle iç iletişimde büyük bir kolaylık sağlayacak. Dış alıcılara gönderimler ise sınırlı tutulacak çünkü bu ihtiyaç için  Azure Communication Services aktif kullanılmaktadır.

Yöneticilerin hesap başına kendi limitlerini belirleyebilecekler. Böylece, herkes kendi ihtiyacına göre bir gönderim hacmi ve buna bağlı bir maliyet planı yapabilecek. High Volume Email, tüketim bazlı bir faturalandırma modeli, kullanım metrikleri ve takibi ile yöneticilere büyük bir esneklik sunulacak şekilde tasarlandı.

Exchange Online’ın belirlediği gönderim sınırları var. HVE (High Volume Email), ise, bu sınırların ötesine geçmenizi sağlayacak. Kamuoyuna açık ön izleme döneminde, günlük 100.000 alıcıya kadar ücretsiz bir şekilde hizmet verilecek, ancak bu sınır, genel kullanıma sunulduğunda genişletilecek.

 • Recipient rate limits: istenmeyen toplu iletilerin gönderilmesini ve teslim edilmesini engellemek için kullanılmaktadır. Bu sınırlar, tüm giden ve dahili iletiler için kullanıcı başına geçerlidir.
 • Message rate limits: Bir kullanıcının belirli bir süre içinde Exchange Online’dan SMTP aracılığıyla kaç ileti gönderebileceğini belirler. Giden ileti hacimleri ileti hızı sınırını aştığında, ileti gönderimindeki fazlalıklar kısıtlanır ve art arda sonraki dakikalara taşınır.

HVE (High Volume Email)‘nin kamuoyuna açık ön izlemesi, belirli bir SMTP uç noktası kullanılarak e-posta gönderimi yapabilen MailUsers (ön izleme süresince en fazla 20) oluşturmanıza izin veriyor. Ayrıca, HVE hesaplarını yönetmek, kullanımı takip etmek için bir rapor ve e-posta gönderimi için temel SMTP auth kullanan bir SMTP uç noktası içeren bir yönetici deneyimi sunuyor.

FeatureMax Number Per Tenant
HVE Accounts20
Recipient rate limits100,000 per day
External recipients2,000 per day

HVE (High Volume Email) Servis Bilgileri

 • Server/Endpoint: smtp-hve.office365.com
 • Port: 587
 • TLS: STARTTLS
 • Authentication: Username and password

Ön izleme sürecinde, Microsoft 365 için HVE (High Volume Email) SMTP Temel Kimlik Doğrulaması gerektirir. Genel kullanıma sunulduğunda, OAuth kimlik doğrulamasının desteklenmesi bekleniliyor.

Kimlik doğrulamasıyla ilgili birkaç ek not:

 • Eğer Güvenlik Varsayılanları etkinleştirilmişse, SMTP dahil olmak üzere tüm temel kimlik doğrulamaları devre dışı bırakılır, bu da HVE’nin işlevsiz hale gelmesine neden olur.
 • HVE hesapları, TransportConfig içinde SMTPClientAuthenticationDisabled True olarak ayarlanmış olsa bile, özel bir uç nokta kullanıldığı için çalışmaya devam edebilir.
 • Kimlik doğrulama politikalarından kaynaklanabilecek herhangi bir etkiyi önlemek için, bu politikalar kullanılıyorsa, müşterilerin HVE hesabına uygulanan politikada AllowBasicAuthSmtp’nin etkinleştirildiğinden emin olmaları önemlidir. Gerektiğinde HVE hesaplarına özel kimlik doğrulama politikaları uygulanabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu