Haberler

Microsoft, 2021’de Eski Edge ve Internet Explorer’a Veda Edecek

Microsoft’un servisleri bir yıl içinde Internet Explorer 11 desteğini bırakacak. Microsoft, gelecek yıl Microsoft 365 genelinde Internet Explorer 11 desteğini sona erdiriyor. Bu eski tarayıcı, 17 Ağustos 2021 tarihinden sonra yaygın olarak kullanılan Microsoft Online servisleri için (Office 365, Outlook, OneDrive vb servisler) desteklenmeyecektir. Microsoft ayrıca, bu yılın ilerleyen günlerinde Microsoft Teams uygulaması ile Internet Explorer 11 desteğini sona erdirecek. Son gün 30 Kasım olarak belirtiliyor.

Internet Explorer 11’den kurumsal kullanıcıların vazgeçmesi biraz zaman alacak gibi görünüyor. Firma, Chromium tabanlı Microsoft Edge tarayıcısındaki yeni Internet Explorer modunun yardımcı olacağını düşünüyor. Microsoft, Windows 10’da Internet Explorer 11 desteğini tamamen bırakana dek, işletmelerin Internet Explorer’a özel olarak hazırlamış eski sitelere erişmesine izin vermeye devam edecek. Yine de firma ilk adımları atmış gibi görünüyor.

Eski Edge ise önümüzdeki Mart ayında bizlere veda edecek. Destek değişikliklerinin yanı sıra Microsoft, 9 Mart 2021’de Microsoft Edge’in eski sürünü için desteği bırakmayı planlıyorlar. Destek tarihi bittikten sonra, Edge’in eski sürümü güvenlik güncelleştirmelerini almayacak ve Microsoft, mevcut Windows 10 kullananları için yeni Chromium tabanlı Edge’e taşıyacak. Şirket, yeni özellik güncellemeleri ve daha fazlasının hepsinin yeni Edge ile getirecek.

Microsoft, yıllardır Internet Explorer kullanımını ve desteğini bitirmeye çalışıyor. Şirket ilk olarak, 2015 yılında Edge’i tanıttı ve bu bir bakıma Internet Explorer’ın yaklaşan sonu gibiydi. Microsoft, o zamandan bu yana Internet Explorer’ı bir tarayıcıdan çok “uyumluluk çözümü” olarak damgaladı. Bir nevi işletmeleri ve kullanıcıları bu eski tarayıcıyı bırakmaya teşvik etti.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu