3. Parti Yazılımlar

Manage Engine Service Desk Plus Bölüm 2 – Yapılandırma

Makalemizin ilk bölümünde kurulum adımlarını gerçekleştirmiştik. Bu bölümde ise kurumumuzda sistemin işlemesi adına yapılabilecek genel adımları ele alıyor olacağız. Bu makalemizde genel adımlar ele alınacağı için detaya inmek isteyen arkadaşlar gerekli menüleri kullanacak programı daha da özelleştirme imkânına sahip durumda.

Makalemin ilk bölümüne aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Manage Engine Service Desk Plus Bölüm 1 – Kurulum – ÇözümPark (cozumpark.com)

Öncelikle portal ekranında Yönetim menüsüne gelelim. Ben ilk olarak istek bildirildiğinde istek bildiren ve istek bildirilene mail gitmesi için mail sunucu ayarlarını yapmak istiyorum. Yönetim Ekranında Mail Sunucu Ayarları ekranına gelelim.

clip_image002

Biz mail sunucu ekranında istek açan ve istek açılana mail gitmesi için Giden kısmındaki ayarları düzenleme işlemine girişeceğiz.  Bu ekranımızda smtp desteği sunan bir mail bilgisi tanımlaması yapmamız gerekmekte. Ben makalemizde yer ala test işlemleri için gmail adresimi kullanacağım ve gmail smtp bilgilerini bu ekranımıza giriyorum. Sonrasında Kaydet ile ayarları kayıt altına alıyorum.

clip_image004

Mail ayarlarından sonra teknisyen ekleme adımlarına geçmemiz gerekmekte. Bu adımdan Teknisyen menüsüne gelerek sağ kısımda yer alan Yeni Teknisyen Ekle linkine tıklayalım.

clip_image006

Teknisyen için gerekli olan bilgileri dolduralım.

clip_image008

Bilgi ekranı biraz uzun ama hepsini dolduralım ki ilerde lazım olan raporlarda bu alaları kullanabilelim. Bilgileri doldurduktan sonra Kaydet ile teknisyen kaydını tamamlayalım.

clip_image010

Görüldüğü gibi teknisyenimiz eklenmiş oldu.

clip_image012

Şimdi sistemimize bir kullanıcı ekleyelim. Bu işlemler için yine sol kısımdan veya yönetim ekranından Kullanıcılar kısmına girerek sağ kısımda yer alan Yeni Kullanıcı linkine tıklayalım.

clip_image014

Kullanıcı bilgilerimizi girelim.

clip_image016

Yine bilgilerin tamamını girelim ki raporlarda lazım olduğunda kullanabilelim. Gerekli bilgileri girdikten sonra Kaydet ile işlemimizi tamamlayalım.

clip_image018

Eklenen kullanıcımızda aşağıda görüldüğü gibi yerini aldı.

clip_image020

Kullanıcılardan iş emri açılması ve birden fazla teknisyen olması durumunda ilk aşamada otomatik olarak teknisyen atamasını seçmek mantıklı bir işlem olacaktır. Bu nedenle Teknisyen Otomatik Atama kısmına girip Teknisyeni Otomatik Atamayı Etkinleştir kısmını seçelim. Burada yük durumuna göre veya hepsine sırası ile atama iş atama imkânına sahibiz. Yük durumu mantıklı seçim olacaktır.

clip_image022

Güvenlik şartlarının önemli olduğu ortamlarda sistemin Https üzerinden çalıştırılması zorunlu koşulabilir. Bu durumda programın desteğini görebilmekteyiz. Güvenlik ayarları kısmından bu işi çözebilmekteyiz.

clip_image024

Tema menüsünden programın görseli ile oynayabilme imkânına sahibiz. Ayrıca programın kurulu olduğu dizindeki ayar ve görseller ile oynama yaparak görsel tasarımı değiştirebiliriz.

clip_image026

Departmanlar kısmında programın kurulumu ile gelen tanımlamalar yer almaktadır. Bunları silip adını değiştirebilir ve yeni departman ekleyebiliriz.

clip_image028

Servis seviyesi anlaşma kısmından zaman ve tanımlamaları değiştirebiliriz.

clip_image030

Sorun tanımları kısmında mevcut olanları değiştirebilir yeni ekleyebiliriz. Aşağıdaki kategorilere alt kategori ekleme imkânımızda var. Bu duruma ilgili olarak bir örnek yapalım. Printers kategorisine girelim. Yeni Alt Kategori butonuna tıklayalım.

clip_image032

Alt Kategori bilgisini girelim ve Kaydet butonuna tıklayalım.

clip_image034

Yapılandırma adımlarımız bu kadar. Makalemizde belirttiğimiz gibi kurum ihtiyaçlarına göre çok fazla geliştirme, kategori ekleme, alt kategori ekleme, teknisyen ekleme, kullanıcı ekleme gibi birçok işlemi yapabilirsiniz.

Makalemizin bir sonraki adımında Manage Engine Service Desk Plus Bölüm3 – İstek Açma Kapatma Raporlama kısmını ele alacağız.

Rıza ŞAHAN

www.rizasahan.com

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhabalar ;
    Mailden gelen talepleri bu sisteme nasıl senkronizasyon ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.