Haberler

M2 Ultra’nın Geekbench Performansı Açıklandı: i9-13900K’yı Geride Bıraktı

Apple’ın prestijli etkinliği WWDC 2023 kapsamında sergilenen M2 Ultra’nın benchmark testi sonuçları ortaya çıktı. Geekbench değerlendirme sonuçları M2 Ultra’nın M1 Ultra’yı %18 oranında geride bıraktığını gösteriyor.

Apple M2 Ultra

Apple, son birkaç yılda Intel mimarisini terk edip kendi tasarladığı ARM işlemcilerine geçiş yaptı. Bu süreçte birçok yeni Mac cihazını piyasaya sürdü. Geçen hafta düzenlenen WWDC 2023 etkinliğinde Mac Pro’yu tanıtarak tüm Mac serisini ARM işlemcilere geçiren şirket, bu etkinlikte M2 Ultra çip setini de duyurdu. Çip setinin teknik özellikleri kâğıt üzerinde oldukça etkileyici görünüyor.

M2 Ultra önceki nesile göre %18 daha hızlı performans sunuyor

Teknoloji devi Apple’ın Geliştirici Konferansında Mac Pro ile birlikte tanıttığı M2 Ultra işlemcisi için ilk test sonuçları gözler önüne serildi. HA-MAC-News, Facebook sayfası üzerinden yeni çip setinin Geekbench 5 test sonucunu paylaştı. Verilen bilgiye göre 24 CPU çekirdeğine sahip M2 Ultra, tek çekirdekli testlerde 1956 puan, çok çekirdekli performans testlerinde ise 27945 puan alıyor. Bu sonuçlar, M2 Ultra’nın M1 Ultra’ya göre %18 daha güçlü bir performans sergilediğini kanıtlıyor.

M2 Ultra, Intel ve AMD karşılaştırması

Bu test sayfası üzerinden Apple’ın yeni nesil işlemcisi M2 Ultra, AMD ve Intel’in en güçlü ürünleri ile karşılaştırılıyor. Intel’in amiral gemisi olarak bilinen i9-13900K, 2322’lik tek çekirdek puanıyla M2 Ultra’nın önünde olmasına rağmen, çok çekirdekli testlerde Apple’ın gerisinde kalıyor. AMD’nin Ryzen 9 7950X’i ise 2290 tek çekirdek puanı ve 27371 çok çekirdek puanı ile i9’un performansına yakın bir seviyede.

Çip üretimi ve performans: M2 Ultra’nın detayları

M2 Ultra çip setini, M1 Ultra gibi TSMC’nin 5nm sürecinde üreten Apple, çok çekirdekli performansında önemli geliştirmeler kaydetti. Testte kullanılan Mac’in 192GB belleğe sahip olduğunu da belirtmek gerekir. Apple’ın yeni Mac Studio ve Mac Pro ürünlerini müşterilere göndermeye başladığında, M2 Ultra’nın daha ayrıntılı performans puanları elde edilecektir. Bu gelişmeler, Apple’ın ARM tabanlı çip setlerindeki gelişmeleri ve bu teknolojiye olan taahhüdünü gösteriyor.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu