3. Parti Yazılımlar

Kurumsal Mail Çözümlerinde Yandex Kullanımı

Merhaba, mail sunucunuzu Yandex üzerinden ücretsiz kullanmak ister misini? kullanıcı@domainadı.com için para ödemek istemiyorsanız. Micrsoft’un Exchange Server ya da Linux’da Zimbra gibi mail sunucuları ile uğraşmak istemiyorsanız ya da maliyeti yüksek geliyorsa bu hizmetlerin. Çok profesyonel bir hizmet beklemiyorsanız. Maksimum 1000 kullanıcı barındırıp her kullanıcıya 10 GB alan yetiyorsa. Akıllı telefonlarınızdan uygulama ile ya da pop3 bağlantısı ile aynı şekilde bilgisayarlarınızdan pop3 bağlantısı sağlayarak kullanmak istiyorsanız makalemize devam edebilirsiniz. Deneme amaçlı olarak www.zulfumehmet.tk domainini kullanacağız. İlk önce https://kurum.yandex.com.tr/ adresine girelim. Yandex’e üye olup üye girişini sağladıktan sonra Alan adı ekleye tıklayınız.

image002

Ardından domain adresinizi yazın ve Alan adı ekle butonuna tıklayınız.

image004

Domainimiz ekledikten sonra karşımıza şöyle bir panel gelecek

image006

Tebrikler domain adresinizi eklediniz ama bu domain adresi size mi ait nasıl anlayacağız diye soruyor bize. Bizde domain sahibinin biz oluğumuzu belirtmek için ilk adımı uygulayacağız. Yani hostingimizin ana dizinine içinde dd6aa29108fc yazan  ca2f9a6c3cd0.html adlı bir dosya oluşturacağız. Bunun için not defterini kullanabiliriz.

image008

İçine yazdık ve Dosya – Farklı kaydet diyelim

image010

Dosya adını bizden istediği adı yazıp kayıt türü olarak tüm dosyalar diyelim ve dosyayı ftp yardımı yada kullandığınız panel aracılığı ile sunucunuza yükleyiniz.

image012

Dosyayı ana dizine upload ettik. Şimdi MX ve SPF kayıtlarını yapalım. MX kaydını yapmanız yeterli ama SPF kaydını yaptığınızda gönderdiğiniz maillerin Spam olarak algılanmasını önlemiş olacaksınız. Hosting paneline girip ekleyebilirsiniz. Ben direk Binde ssh üzerinden ekleyeceğim.

image014

SPF ve MX kayıtlarımızı ekledik. Googleden araştırıp kendi web panelinizden yada hizmet aldığınız hosting firmasına ticket açıp yardım isteyebilirsiniz.

SPF ve MX kayıtlarımız için ilgili dosyada

zulfumehmet.tk  IN      MX      10      mx.yandex.net.

zulfumehmet.tk. IN      TXT             v=spf1 redirect=_spf.yandex.net

Ekledikten sonra Bind DNS resetliyoruz ve Yandex’e sitemizi kontrol etmesini isteyeceğiz.

 

image016

Domain adresin bize ait olduğuna kanaat getiren Yandex bize mail adresleri ekleyebileceğimiz aşağıdaki paneli getirecek. Buradan 1000 adet mail kullanıcısı ekleyebilirsiniz. Her açtığınız kullanıcıya 10 GB alan verilecektir.

image018

Örnek bir kullanıcı ekleyelim. Mesela [email protected] adında bir mail adresi oluşturalım.

image020

Eke butonuna basınca mail adresimiz aktif olacaktır. Örnek olarak Microsoft Outlook 2010 ile eşleştirelim mail adresimizi. İlk önce https://mail.yandex.com.tr/ adresine girip mail adresimizin kişisel bilgilerini girmemiz gerekiyor.

image022

image024

Dişliye basıp Diğere tıklayınız

image026

İşaretleyiniz. POP3 üzerinden alınan bütün e-postaları Yandex.Mail’de okundu olarak işaretle isteğe bağlı işaretleyebilirsiniz.

image028

İleri diyelim

image030

Tekrar ileri diyelim.

image032

Internet E-Posta seçip İleri diyelim.

image034

Diğer Ayarlara tıklayınız

image036

Yukardaki gibi işaretleyiniz.

image038

POP3 portu 995 SMTP portu 465 ve şifreli bağlantı türü ssl seçiyoruz. Tamam butonuna basıyoruz.

image040

İleri diyelim.

image042

Pop3 ve SMTP bağlantılarını test etti. Sonuç olumlu ise kapat diyelim.

image044

Son butonuna basınız. Şimdi bir deneme yapalım mail gidip geliyor mu?

image046

Deneme bir mail oluşturduk.

image047

Mail gelmiş

image048

Soru işaretinin çıkması normal. SPF kaydı için 24 saat geçmesi gerekebiliyor bazen. Şimdi bizde bir cevap gönderelim.

image050

Gönder/Al butonuna bastığımızda mailleriniz gelecektir. Herkese kolay gelsin. SPF kaydımız olup olmadığını iki sonra kontrol etmek için bir mail gönderelim kendimize

image051

Gmail adresimizi kontrol edelim.

image053

3. Günü kontrol ettiğimizde SPF kayıtlarının da tamam olduğunu göreceksiniz. Google bu aşamada nasıl bir yol izlediğini tam olarak bilmiyorum ama bazen anında kaydı alıyor bazen 2 3 4 5 gün kadar sürebiliyor.

Yardım sayfasından yeterince bilgi alabilirsiniz.

https://yandex.com.tr/support/mail/mail-clients/microsoft-outlook.xml

Evet mail yönlendirme işlemimiz ve SPF kaydımızı yaptık. Yandex mail hizmetimiz tamam. Tam profesyonel bir hizmet olmasa da ufak çaplı şirketlerin işini fazlasıyla görecektir. Herkese kolay gelsin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.