Haberler

Kripto Para Borsası FTX İflas Başvurusunda Bulundu

Son günlerde likitide sorunları ile gündeme gelen kripto para borsası FTX, Amerika Birleşik Devletleri’nde iflas başvurusunda bulundu. Şirketin CEO’su Sam Bankman-Fried istifa etti, yerine yeni CEO atandı. Detaylar haberimizde.

Kripto Para Borsası FTX İflas Başvurusunda Bulundu

Kurulduğu günden bugüne kullanıcı sayısını ve değerini artıran Bahame merkezli kripto para borsası FTX, son 1 haftadır yaşadığı sorunlarla gündeme geliyor. Süreç boyunca yaşananları FTX Türkiye Borsası Likidite Sorunları Yaşıyor başlıklı haberimizle sizlere duyurmuştuk.

FTX’in kurucusu istifa etti

Sermaye yetersizliği nedeniyle kullanıcıların çekim taleplerine yanıt veremeyen FTX, bugün ABD’de iflas başvurusunda bulundu. Şirketin kurucusu ve CEO’su Sam Bankman-Fried, Twitter üzerinden yaptığı açıklama ile sorumluluğu üstüne aldı ve istifa ettiğini açıkladı. Süreci iyi yönetemediği için üzgün olduğunu belirten Fried, Binance anlaşması sürecinde kendisinin yapabilecek birşeyi olmadığını açıkladı.

Sam Bankman-Fried’in istifasının ardından yeni CEO olarak John J. Ray atandı. Ray yaptığı ilk açıklamalarda şu ifadelere yer verdi;

“Her çalışanın, müşterinin, alacaklının, sözleşme tarafının, hissedarın, yatırımcının, hükümet yetkilisinin ve diğer paydaşların bu olayı titizlik ve şeffaflıkla yürüteceğimizden emin olmasını istiyorum.”

FTX borsası iflas başvurunda bulundu

FTX, iflas başvurusunda bulunduğunu Twitter üzerinden “basın duyurusu” notuyla paylaştı. Yapılan paylaşımda ABD iflas yasalarında yer alan Chapter 11 isimli iflas süreci için başvuruda bulunulduğu açıklandı. Bu tür bir başvuru şirketin çalışmaya devam edeceği ve alacaklıların ödemelerinin ne şekilde ve hangi tarihlerde yapılacağını şeffaf bir biçimde bildirileceği anlamına geliyor. Şu an borsada para çekme talepleri tamamen kapatılmış durumda ve kullanıcıların varlıklarını kaybetme riski bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.