Haberler

Kaseya Hacklendi, İstenen Fidye 70 Milyon Dolar

Amerikalı yazılım şirketi Kaseya geçtiğimiz günlerde REvil fidye gurubu tarafından hacklenmiş ve tüm sistemleri şifrelenmişti. Saldırganlar şirketin şifrelenen dosyalarını geri vermek için 70 milyon dolarlık Bitcoin istiyor.

Cuma günü yapılan saldırı, müşteri sistemlerini izlemek ve yama yönetimi için kullanılan Kaseya VSA bulut tabanlı yazılımları üzerinden yayıldığı açıklandı. Dünya çapında en az 1.000 işletmenin REvil fidye yazılımı saldırısından etkilendiği düşünülüyor. Saldırganların bir milyondan fazla sistemi şifrelendiği ve 70 milyon dolardan başlayan şifre çözücü için pazarlık yapmaya çalıştıkları konuşuluyor.

Bu, bugüne kadarki en yüksek fidye talebi, önceki rekor da Tayvanlı elektronik ve bilgisayar üreticisi Acer’a saldırdıktan sonra 50 milyon dolar isteyen yine REvil’e aitti. ABD Başkanı Biden yaptığı açıklamada Kaseya tedarik zinciri saldırısına da değinerek istihbarat teşkilatlarını yüzlerce ABD işletmesini etkileyen saldırı hakkında soruşturma başlatması konusunda talimat verdi.

Kaynak: bleepingcomputer.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.