Haberler

Julian Assange, Anonymous ve LulzSec ile İş Birliği Yapmakla Suçlandı

Amerika Birleşik Devletleri hükümeti, WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ı bilgisayar korsanlarıyla iş birliği yapmakla suçlayarak iddianamede değişikliğe gitti. İddianamede adı geçen 2 büyük hacker grubu ise LulzSec ve Anonymous.

Yeni iddianamede, Mayıs 2019’da Assange aleyhine açılan önceki 18 maddelik iddianamenin ötesinde herhangi bir ek suçlama bulunmuyor. Lakin Assange’ın daha önce suçlandığı bilgisayar saldırılarını çevreleyen komplonun kapsamı bir hayli genişliyor. 2019’daki suçlamanın temel nedeni ise, 2010’da WikiLeaks web sitesinde gizli askeri ve diplomatik belgelerin yayımlanması ve bunların ABD Casusluk Yasasını delmesiydi. Bu veriler Assange’a eski askeri istihbarat veri analisti Chelsea Manning tarafından gönderilmişti. İddianameye göre Assange ve Manning, ABD Savunma Bakanlığı bilgisayarlarını hackleyip bu verilere ulaşmıştı.

Yeniden düzenlenen iddianamede, Assange’ın Avrupa ve Asya’daki konferanslara katılırken WikiLeaks için çeşitli hackerları topladığı ve birlikte saldırılar düzenlediği vurgulanıyor. Zira WikiLeaks’in ilk zamanlarından beri birçok konferansa katılan Assange’ın, gençleri siber saldırılar yapıp veri çalmaya teşvik ettiği biliniyor. Hatta kendisi bu konferanslarda Avustralya’daki gençliğini ve hackerlik yıllarını dahi anlatıyor.

Örnek olarak 2009’daki Hacking At Random konferansında, basit bir sistem açığını kullanarak Kongre Araştıma Servisinden nasıl bilgi çaldığından bahsediyor ve “biraz baksaydınız bunları siz de bulabilirdiniz” diyor. Dahası, bir NATO ülkesinin hükümet bilgisayar sistemlerine izinsiz giriş yapmakla da suçlanıyor Julian Assange. Bu olaydan 2 yıl sonra ise LulzSec hacker grubunun lideriyle direkt bağlantıya geçerek bazı saldırı hedefleri gösteriyor. Bu görüşmeler sırasında CIA, NSA ve New York Times gibi kurum ve teşkilatların e-posta içerikleri, pdf dosyaları ve veri tabanlarından bilgiler istiyor Assange. LulzSec’in ise o sıralarda FBI ile iş birliği yaptığı biliniyor.

Assange aynı dönemlerde ABD’li bir istihbarat danışma şirketinden e-posta çalması için Anonymous’la da iş birliği yapıyor. Bu şirkete ilerleyen dönemlerde sürekli olarak spam saldırıları yapılmasını emrediyor.

Şu anda Birleşik Krallık’ta hapiste bulunan 48 yaşındaki Julian Assange, ABD’ye iadesini bekliyor. Eğer tüm suçlamalar doğru bulunursa kendisi 175 yıl hapis cezası alacak ve ABD tarihinin en büyük veri hırsızlarından biri olarak kayda geçecek.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu