Haberler

iPhone 14 Pro Tanıtıldı! iPhone 14 Pro Özellikleri

Apple iPhone 14 ve iPhone 14 Plus modellerinin ardından iPhone 14 Pro modellerini de tanıttı. iPhone 14 Pro modelleri büyük çentiğe veda eden yeni bir tasarımla birlikte geliyor. İşte iPhone 14 Pro modellerinin öne çıkan özellikleri.

iPhone 14 Pro Modelleri Daha Küçük Çentikle Geliyor

Apple’ın iPhone 14 modelleri tasarım olarak iPhone 13 ailesiyle birebir olsa da iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modeli tasarım olarak diğer iPhone modellerinden ayrılıyor. iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modelleri daha küçük bir çentikle birlikte geliyor. 

Apple’ın yeni iPhone 14 Pro modelleri pill and hole olarak isimlendirilen iPhone 14 Pro’nun ekran deliği Face ID donanımlarına sahip. Apple, iPhone 14 Pro modellerinde kullanılan bu ufak ekran deliğini daha işlevsellik kazandırmak için bir dizi yeni yazılım özelliği de getiriyor. iPhone 14 Pro modelleri her zaman açık ekran özelliğini destekleyen ilk iPhone modelleri oldu. Apple’ın iOS 16 işletim sistemi ile birlikte duyurduğu yeni kilit ekranı araçları ile iPhone 14 Pro modellerinin her zaman açık ekranla birlikte geleceği bir anlamda kesinleşmişti.

iPhone 14 Pro ekranı ile iPhone 13 Pro modellerinin ekranlarını yan yana getirdiğimizde her iki modelde de 120 Hz ProMotion ekran olduğunu görüyoruz. Yeni modelin ekranında iyileştirme yapılmadığı düşünülebilir ancak bu gerçek değil. iPhone 14 Pro modelinin ekran yenileme hızı 1 Hz’e kadar düşebiliyor ve bu da her zaman açık ekran kullanılırken iPhone 14 Pro modellerinin daha az güç tüketmesine yardımcı oluyor. Yeni iPhone 14 Pro modellerinde yapılan bir diler önemli iyileştirme ise kamera tarafında oluyor. iPhone 14 Pro modellerinin ana kamerası odak piksel (focus pixel) ve piksel gruplama özelliğine sahip 48 megapiksel geniş kameradan oluşuyor. Bu kamera 60 fps 16:9 video kaydı yapabiliyor. iPhone 14 Pro modelleri artık 8K videolar da çekebiliyor. 

iPhone 14 Pro modelleri 4 nm üretim sürecine sahip Apple A16 Bionic işlemciden güç alıyor. Apple iPhone 14 Pro modellerindeki bu işlemciyi 6 GB LPDDR5 RAM ile destekliyor. Apple iPhone 14 Pro modelinde son olarak 3279 mAh kapasiteli bir batarya bulunuyor. iPhone 14 Pro modeli yurt dışında 1099 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulurken iPhone 14 Pro Max modelinin başlangıç fiyatı ise 1199 dolar olarak açıklandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu