Haberler

Intel Oyunculara Arc GPU’ları Yetiştirmek İçin Sıkı Çalışıyor

Dünya çapındaki GPU krizi marketi alt üst etmişken, oyuncular artık kabul edilebilir fiyatlara ekran kartı bulamıyorlar. Parça ve arz sıkıntısı, artan kripto madenciliği ve milyonlarca insanın evlerinden çalışıyor olması yıllardır yaşadığımız en büyük GPU yetersizliğine sebep oldu.

Sıkıntının başlamasının üzerinden 1 yıldan fazla zaman geçti. Bu süre zarfında ulaşılabilen ekran kartları da her zaman fahiş fiyatlara satıldı. Şimdiyse fiyatların kripto paradaki düşüş ile yavaşça inişe geçeceği düşünülüyor. Nvidia ve AMD’nin yeni giriş seviyesi ekran kartları da normal seviyelere dönmemize yardımcı olacak gibi gözüküyor.

Bu sırada GPU pazarındaki 3. oyuncu Intel, Arc GPU’ları konusunda sessizliğini koruyordu. Firma CES 2022’den beri bir açıklamada bulunmamıştı. Yine de 2022’nin ilk çeyreğinde çıkış yapılacağına dair iddialar onaylanmıştı. Oyuncuların henüz toplu sistemler dışında Arc GPU’ları edinip edinemeyeceği ise belirsizliğini koruyor.

Intel’in bu konudaki planları ise hala büyük. Raja Koduri’nin Twitter üzerinden yaptığı açıklama Intel’in oyunculara her yıl ekran kartı yetiştirebilmek için çok sıkı çalıştığı yönünde.

Her çeyrekte board ortakları ve sistem entegrasyonu firmalarına milyonlarca GPU yollanıyor. Intel’in piyasaya her yıl katkıda bulunacağı milyonlarca GPU’nun ekran kartı pazarına olumlu bir etki yapması bekleniyor.

Intel’in daha önceki açıklamaları Arc GPU’ların üretiminin, temelin atılması, partnerlerle ortaklılar kurulması, oyuncular ve oyun firmaları ile kooperasyon sağlanmasına dayanan, birkaç yıla dayalı bir plan olduğu yönündeydi. Arc GPU’lu ekran kartlarının piyasa girişi Intel’in Nvidia ve AMD karşısına gerçek bir rakip olarak çıkmasını sağlayacak.

Kaynak: videocardz.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu