Haberler

Intel Dünyanın En İyisi 12. Nesil İşlemcilerini Açığa Çıkardı

Intel 12. Nesil çekirdek işlemcilerini açığa çıkardı. Firmanın yayınladığı basın bültenine göre 6 yeni masaüstü işlemci piyasaya sürülecek. Yeni işlemciler içerisinde 16 çekirdek ve 24 thread’li, 5.2 GHz’e kadar çıkabilen bir işlemci de bulunuyor.

İşlemcilerden 12. Nesil Intel Core i9-12900K firmanın performans hibrid mimarisi üzerine inşa edilmiş. Bu mimari çok thread’li performans sağlayabilen E-core (Efficient çekirdekler) ile yüksek performans sağlayan P-core (Performance) çekirdeklerinin bir karışımını içeriyor.

En iyi oyun işlemcisi olarak bilinen i9-12900K eş zamanlı streaming, kayıt ve oyun işlemlerinde %84 daha fazla kare oranı sağlıyor. Ayrıca oyun oynarken arka planda çalışan öteki programlarla beraber %75 daha az gecikme oranına sahip.

Intel’in açıklamasına göre 12. nesildeki hibrid performans işlemcilerinin üretilmesi ancak yazılım ve donanım mühendislerinin yakın ortak çalışmaları sonucu mümkün olabilmiş. Ayrıca 12. nesilin öteki işlemcilerinin satışa çıkarılmasıyla da kullanıcıların daha fazla inanılmaz tecrübeler yaşayacağı vaadediliyor.

12. Nesil Intel çekirdekli işlemcilerin tamamı geniş bir partner yelpazesinden 500’ü aşkın dizayn ile çalışabilecek şekilde tasarlanmış. İşlemciler 14MB L2 cache ve 30MB Intel Smart Cache (L3) desteği ile düşük gecikme ve yüksek hafıza kapasitesi sunacak. 4800MT/s’a varan DDR5 hafıza ile cihazlar %100 daha hızlı kare render’layacak ve %32 daha hızlı video ve fotoğraf düzenleme performansı sağlayacaklar.

Kaynak: firstpost.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.