Haberler

IMEI Kayıt Süresi 120 Günden 365 Güne Uzatıldı

Yurtdışından Türkiye’ye getirilen mobil iletişim şebekesinden hizmet alan elektronik cihazların kayıt süresi 365 gün oldu. Yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle 120 günden 365 güne çıkarılan kayıt süresi, şebeke hizmeti alan cihazlar için geçerli.

IMEI Kayıt Süresi 365 Güne Uzatıldı
IMEI Kayıt Süresi 365 Güne Uzatıldı

Resmi Gazete’de yayınlanan yeni yönetmelik ile 120 gün olan kayıt süresi 365 güne uzatılıyor. Yani kullanıcıların yurtdışından beraberinde getirdikleri cihazları yurda giriş tarihlerinden itibaren 365 gün kullanmaları mümkün. Yönetmelik yalnızca siyah listede bulunan cihazlar için geçerli değil. Siyah liste yönetmelikte yer alan tanıma göre “kaçak, kayıp, çalıntı, elektronik kimlik bilgisi değişmiş ya da başka cihazlara kopya” cihazlardan oluşuyor. Ayrıca beyaz listeden kesintisiz 7 yıl elektronik haberleşme şebekelerinden hizmet almamak suretiyle çıkmış IMEI numaraları da siyah listede. Siyah listede bulunan cihazların 120 günlük kayıt altına alma süresinde herhangi bir değişiklik yok.

Tek bir elektronik cihaz için 2000TL üzerinde IMEI kaydı ücreti ödeyerek yurtiçinde kullanılıyor. Yüksek vergilere karşın cihazların yurtdışındaki uygun fiyatı vatandaşlar için cazip geliyor. 365 gün süreli kayıtsız kullanım ise birçok kullanıcı için avantajlı olabilir.

Kaynak: Resmi Gazete

Son Haberler

2 Yorum

  1. Merhaba haberin doğruluğu yada yayınlanan yönetmelik bilgisi mevcut mu ? Btk da böyle bir bilgi yada duyuru gözükmemektedir. 365 gün oldu ise 120 gün olayının açıklaması nedir?

    1. İlyas Bey, konuya ilişkin bilgiler BTK tarafından hazırlanan Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelikte yer alıyor. Yönetmelikte yapılan değişiklikler ise Resmi Gazete’de yayınlandı. Kaynak olarak belirttiğim bağlantı üzerinden Yönetmeliği inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.