Haberler

IBM, Yapay Zeka Girişimleri Kapsamında Databand’ı Satın Aldı

IBM, veri gözlemlenebilirliğini artırmak için Databand isimli şirketi satın aldı. Şirketten yapılan açıklamada kuruluşların verileri ile ilgili sorunlarını çözmelerine yardımcı olan İsrail merkezli yazılım sağlayıcısı Databand’ın satın alındığı duyuruldu.

Teknoloji alanında oldukça köklü bir firma olan IBM, bulut teknolojileri ve yapay zeka ile ilgili yatırımlarına devam ediyor. IBM, Arvind Krisha’nın CEO olmasının ardından günümüze kadar toplamda 25 yeni satın alım gerçekleştirdi. 2022 yılı boyunca beşinci satın alımını gerçekleştiren şirketin son girişimi Databand isimli veri şirketi oldu. Şirketten yapılan açıklamada satış bedeline ilişkin herhangi bir bilgi verilmedi.

IBM, Veri ve Yapay Zeka Genel Müdürü Daniel Hernandez, yeni satın alımla ilgili “Databand.ai’nin de eklenmesiyle IBM, uygulamalar, veriler ve makine öğrenimi genelinde en kapsamlı gözlemlenebilirlik yetenekleri kümesini sunuyor” ifadelerine yer verdi.

Databand kurucu ortağı ve yöneticisi Josh Benamram ise IBM bünyesinde yer almanın kendileri için önemli olduğunu belirterek “IBM’e katılmak, yazılımımızı ölçeklendirmemize ve kurumsal müşterilerin gelişen ihtiyaçlarını karşılama yeteneğimizi önemli ölçüde hızlandırmamıza yardımcı olacak” ifadelerini kullandı.

Databand nedir?

Databand marka logosu

Databand, 2018 yılında Joshua Benamram, Evgeny Shulman ve Victor Shafran öncülüğünde kurulan İsrail merkezli bir veri şirketidir. Yapay zeka teknolojileri kullanılarak sorunlu verilerin tespiti ve analizi üzerine çalışan şirket kurulduğu yıldan bugüne toplamda 14.5 milyon dolar yatırım aldı. Şirketin işlevi sorunların ortaya çıkış noktası ve sebepleri analiz edip çalışanlara bildirilmesi ve mühendislerin bu bilgiler ışığında çözüme ulaşması. Şirket, kendi profilini ve çalışma mantığını şu şekilde açıklıyor;

Databand.ai’in açık ve genişletilebilir yaklaşımı, veri mühendisliği ekiplerinin veri altyapılarına kolayca entegre olmalarını ve gözlemlenebilirlik kazanmalarını sağlar. Databand.ai yetenekleri, bir analiz sistemini beslemek için kullandıkları veriler eksik veya hatalı olduğunda veri ekiplerini ve mühendisleri uyarabilir.

Kaynak: GadgetsNow

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu